Sosyal medya pazarlamasının tüketici satın alma davranışına etkisinde marka değerinin aracılık etkisi
The mediating effect of brand equity on the effect of social media marketing on consumer purchasing behavior
- Tez No: 982054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal medya pazarlamasının tüketici satın alma davranışı üzerindeki marka değerinin aracılık etkisini incelemektedir. Katılımcıların gelir dağılımı ve meslek profilleri, sosyal medya kullanımının farklı sosyoekonomik gruplar arasında yaygın olduğunu göstermektedir. Instagram'ın en sık kullanılan platform olarak öne çıkması ve Nike, LCW ile Apple gibi markalara yüksek düzeyde maruziyet, dijital görünürlüğün tüketici farkındalığını artırmadaki önemini ortaya koymaktadır. Araştırmada güvenilirlik analizleri, doğrulayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik modellemesi ve aracılık testi uygulanmıştır. Bulgular, sosyal medya pazarlamasının marka değerini güçlü biçimde artırdığını ve marka değerinin satın alma davranışını belirgin şekilde etkilediğini göstermektedir. Aracılık analizleri, sosyal medya pazarlamasının satın alma davranışı üzerindeki etkisinin önemli bir bölümünün marka değeri üzerinden dolaylı olarak gerçekleştiğini doğrulamaktadır. Sonuçlar, sosyal medya pazarlamasının kısa vadeli kampanya etkilerinin ötesinde, marka değeri oluşturma ve tüketici davranışını şekillendirmede stratejik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Markaların etkileşim, güven ve uzun vadeli değer oluşturmaya odaklanan bütünleşik sosyal medya stratejileri geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating effect of brand equity on the relationship between social media marketing and consumer purchasing behavior. The income distribution and occupational profiles of the participants indicate that social media is widely used across various socioeconomic groups. The prominence of Instagram as the most frequently used platform, along with high exposure to brands such as Nike, LCW, and Apple, highlights the importance of digital visibility in increasing consumer awareness. Reliability analyses, confirmatory factor analysis, structural equation modeling, and mediation tests were conducted. The findings show that social media marketing strongly enhances brand equity and that brand equity significantly influences purchasing behavior. Mediation analyses confirm that a substantial portion of the effect of social media marketing on purchasing behavior occurs indirectly through brand equity. The results indicate that social media marketing plays a strategic role beyond short-term campaign effects, contributing to brand value creation and shaping consumer behavior. It is recommended that brands develop integrated social media strategies focused on engagement, trust, and long-term value creation.