Diaza-Nazarov cyclization: An umpolung approach to access multi-substituted pyrazoles
Diaza-Nazarov halkalaşması: Çoklu sübstitüe edilmiş pirazollere erişim sağlayan bir polarite değişimi yaklaşımı
  1. Tez No: 982053
  2. Yazar: UMUT MERT KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Nazarov tepkimesi, beş üyeli halkalı yapıların eldesi için kullanılan 4 elektronlu, aynı yönde dönme yapan (konrotatori), termal bir elektrohalkalaşma tepkimesidir. Bu perisiklik tepkimenin heterosiklik türevlerinden biri olan ve geçmişte Türkmen Araştırma Grubu tarafından mercek altına alınan aza-Nazarov tepkimesi, halkalı yapıya bir azot atomu ekleyerek heterosiklik yapıların eldesini mümkün kılmaktadır. Bu proje, söz konusu yöntemi bir adım öteye götürmeyi hedeflemekte olup daha önce üzerine çok az çalışılmış olan bir Nazarov türevinin, diaza-Nazarov tepkimesinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Tasarlanan diaza-Nazarov tepkimesi, N1 konumunda sübstitüe edilmiş bir 3-hidroksipirazol yapısı oluşturmaktadır. Elektrohalkalaşma tepkimesinin substratı 5 adımda hazırlanmakta ve bir N-açil azo türevi elde edilmektedir. Bu bileşiğin, oda sıcaklığında 1-1.5 eşdeğerliğinde trifloroasetik asit ile muamelesiyle ilgili pirazol ürevinin yüksek verimle elde edildiği gözlenmiştir. Bu projede, diaza-Nazarov tepkimesinin temelleri atılmış, tepkime koşulları optimize edilmiş, substrat kapsamı çalışması yapılmış, β-silisyum etkisinin işlevini sorgulamak amacıyla bir kontrol deneyi yapılmış, elektrohalkalaşma için makûl bir mekanizma önerilmiş ve diaza-Nazarov ürününün daha da özelleştirilebileceğini göstermek için ek dönüşümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Nazarov reaction is a 4-pi thermal conrotatory electrocyclization reaction which is used to obtain five-membered ring structures. Among the heterocyclic variants for this pericyclic reaction is the aza-Nazarov reaction, which was previously studied by the Türkmen Research Group which incorporates a nitrogen atom into the ring, making it possible to access heterocyclic structures. To elaborate this concept, this project focuses on the development of a variant of the Nazarov reaction, which is scarcely studied on, namely the diaza-Nazarov reaction that yields a 3-hydroxypyrazole motif with a substituent at the N1 position. The substrate for the electrocyclization is prepared in 5 steps to construct an N-acyl azo derivative, and it was discovered that the treatment of this compound with 1-1.5 equivalents of TFA at room temperature gives the corresponding pyrazole derivative in high yields. In this project, the diaza-Nazarov reaction was developed, the conditions were optimized, substrate scope studies were conducted, a reaction mechanism was proposed, a control experiment was done to inquire about the β-silicon effect, and further transformations were done on the diaza-Nazarov product to demonstrate that it is possible to do functionalization at later stages.