Van Gölü, Erçek Gölü sularında ve Van ilindeki alkali topraklarda alkalofilik ve alkalo-tolerant bacillus türlerinin izolasyon ve identifikasyonu
Alcalophilic and alcalo-tolerant bacteria are isolation and identification from water Van lake, Erçek lake and alcaline soils in the Van
  1. Tez No: 98206
  2. Yazar: AHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. HALİL BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET VAN GÖLÜ, ERÇEK GÖLÜ SULARINDA VE VAN İLİNDEKİ ALKALİ TOPRAKLARDA ALKALOFİLİK VE ALKALO - TOLERANT BACILLUS TÜRLERİNİN İZOLASYON VE İDENTİFİKASYONU ERDOĞAN, Ahmet Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. H. Halil BIYIK Ocak 2000, 40 Sayfa Bu çalışmada Van Gölü, Erçek Gölü sularından ve Van İlindeki alkali topraklardan, pH'sı 11 olan özel izolasyon ortamı kullanılarak 75 tane alkalofilik ve alkalo- tolerant bakteri izole edilmiş, mikroskobik ve kültürel özellikler farklı olan 32 izolat seçilerek biyokimyasal testlere tabii tutulmuştur. İzolotlann tüm özellikleri Horikoshi ve Akiba (1982), Bergey's Manual of Determinative Bacteriology (1986) kaynaklan kullanılarak identifiye edilmiştir. Araştırma sonunda 32 izolatın 5 tanesi 1. grup Bacillus spp, 4 tanesi 2. grup Bacillus spp, 1 tanesi 3. grup Bacillus spp, 1 tanesi 4. grup Bacillus spp, 7 tanesi 5. grup Bacillus spp, 6 tanesi 6. grup Bacillus spp., 7 tanesi 7. grup Bacillus spp, 1 tanesi 8. grup Bacillus spp 'ye uygun bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Alkali, Van Gölü, Erçek Gölü, Toprak, Alkalofilik, Bacillus.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ALCALOPHILIC AND ALCALO - TOLERANT BACTERIA ARE ISOLATION AND IDENTIFICATION FROM WATER VAN LAKE, ERÇEK LAKE AND ALCALINE SOILS IN THE VAN ERDO?AN, Ahmet Msc, Biology Science Supervisor : Asst. Prof. Dr. H. Halil BIYIK January 2000, 40 Pages In this research, by using selective medium in pH 11, it was isoloted 75 alcalo - tolerant and alcalophilic bacteria from the waters Van Lake, Erçek Lake and the alcaline soils in the city Van; 32 of them that have different cultural and microscopic characteristics were selected and these isolates were applied biochemical tests. All of the characteristics of isolate by using the books of Bergey's Manual of Determinative Bacteriology (1986) were identified. As a result of this research, the five of 32 isolates were identified in 1. group Bacillus spp, the four 2. group Bacillus spp, the one 3. group Bacillus spp., the one 4. group Bacillus spp, the seven 5. group Bacillus spp, the six 6. group Bacillus spp, the seven 7. group Bacillus spp, the one 8. group Bacillus spp. Key words : Alcaline, Van Lake, Erçek Lake, Soil, Alcalophilic, Bacillus. in