Karakaş kuzularında büyüme ve gelişme özellikleri
Growth and size characteristics the Karakaş lambs
- Tez No: 98207
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, Karakaş kuzularının yarı entansif koşullarda büyüme ve gelişme özelliklerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Kuzularda doğum, 30.gün, 60.gün, 90.gün 120.gün, 150.gün 180.gün ve sütten kesim dönemi (88.günlük yaşta ) canlı ağırlıkların sırasıyla ortalama 4.09± 0.06, 10.25 ± 0.28, 14.36 ± 0.45, 19.72 ± 0.54, 22.72 ± 0.50, 26.24 ± 0.54, 19.13 ± 0.58 ve 18.80 ± 0.52 kg, doğum - 90.gün, doğum- 180.gün, 90- 180.gün, doğum-sütten kesim (88.gün) dönemleri arasındaki günlük ortalama canlı ağırlık artışları ise sırasıyla 0.154 ± 0.004, 0.136 ± 0.003, 0.103± 0.003 ve 0.158 ± 0.003 kg. olarak saptanmıştır. Tüm canlı ağırlık dönemleri bakımından tek doğmuş erkek kuzular, tek doğmuş dişi kuzulardan, genel olarak tek doğmuş kuzular ikiz doğmuş kuzulardan daha yüksek canlı ağırlık değerlerine ulaşmışlardır. Ancak 120, 150, 180 gün ve sütten kesim (88.gün) dönemlerinde üç yaşlı anaların ikiz dişi kuzuları aynı yaş gurubu anaların ikiz dişi kuzularından ve tek dişi kuzularından daha yüksek canlı ağırlık değerlerine ulaşmışlardır. Bu çalışmada çeşitli vücut ölçüleri alınmış tüm dönemler bakımından tek doğan erkek kuzuların tek doğmuş dişi kuzulardan, tek doğmuş erkek kuzuların ikiz doğmuş erkek ve dişi kuzulardan, ikiz doğmuş erkek kuzuların ikiz doğmuş dişi kuzulardan daha yüksek vücut ölçüsü değerlerine ulaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the growth and size characteristics of Karakas Lams in semi-intensive conditions. The means of live weights of lambs at birth and 30, 60, 90, 120, 150, 180 and 88 (weaning) days of age were 4.09+ 0.06, 10.25 ± 0.28, 14.36 ± 0.45, 19.72 ± 0.54, 22.72 ± 0.50, 26.24 ± 0.54, 19.13 ± 0.58 and 18.80 + 0.52 kg respectively. The average daily live weight gains from birth to 90 - day, from birth to 180 - day, from 90 a to 180 - day and from birth to weaning (88 - day ) were determined 0.154 ± 0.004, 0.136 ± 0.003, 0.103+ 0.003 and 0.158 ± 0.003 kg. respectively. Single born male lambs and generally single born lambs reached the higher live weight values than single born female lambs and generally twine born lambs, respectively for all weight periods. However twine born lambs of 3 year old eve reached higher live weight values at the 120, 150, 180 and 88- (weaning) days of age than single born lambs. In this study, it was found that single and twine born male lambs reached the higher live weight values than single and twine born female lambs by measnuring some growth characteristics. For all periods.