Türkiye'de milliyetçiliğin dönüşümü: Milliyetçi Hareket Partisi ile İyi Parti'nin milliyetçilik anlayışlarının karşılaştırmalı analizi
The transformation of nationalism in Türkiye: a comparative analysis of the nationalism perceptions of the MHP and the İyi Party
  1. Tez No: 982060
  2. Yazar: GÖKTUĞ ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
Özet
Milliyetçiliği temel ilkeleri arasında benimseyen Milliyetçi Hareket Partisi ile İyi Parti'nin milliyetçiliğe bakışları ve bu bakış açılarının tarihsel süreç içinde yaşadığı dönüşüm tezin konusunu oluşturmaktadır. Tezin temel amacı da Türkiye'de milliyetçilikte meydana gelen dönüşümü iki siyasi parti üzerinden mukayeseli olarak analiz etmektir. Tezde karma yöntem benimsenmiştir. Yöntemin nicel kısmında kapsamlı doküman incelemesi, nitel kısmında ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Doküman incelemesinin ana eksenini parti tüzükleri, parti programları ve seçim beyannameleri oluşturmuştur. İkincil veri kaynağı olarak da makaleler, seçim sonuçları, biyografiler ve diğer kurumsal belgelerden faydalanılmıştır. Görüşmeler ise MHP ve İyi Parti teşkilatlarında üst düzey yöneticilik yapan veya daha önceki süreçlerde görev yapmış kişiler ile Türk milliyetçiliği konusunda uzman olan öğretim üyeleriyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular MAXQDA 24 programı aracılığıyla kodlanarak, içerik analizi tekniğiyle değerlendirilmiştir. Tez zaman bağlamında 1969 ile 2023 yılları arası ile sınırlandırılmışken, parti bağlamında ise MHP ve İyi Parti ile sınırlandırılmıştır. Tezin ilk bölümünde, amaç, kapsam, yöntem ve hipotezler ortaya konmuştur. Daha sonra ise tezin kavramsal çerçevesi belirlenmiştir. Ardından MHP ve İyi Parti'nin tarihsel süreçleri ele alınarak partilerin genel siyaset anlayışı kurumsal boyutlarıyla incelenmiştir. Son olarak da iki siyasi partinin milliyetçilik görüşlerinin farklı bağlamlarda karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Böylece iki siyasi parti arasındaki benzerlik ve farklılıklar mukayeseli olarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda tez, Türkiye'de milliyetçiliğin siyasal partiler düzeyinde geçirdiği dönüşümü açıklamayı ve milliyetçilik literatürüne güncel katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the perspectives of the MHP and the İyi Party, which embrace nationalism as one of their fundamental principles, and the transformation of these perspectives throughout history. The main objective of the thesis is to comparatively analyze the transformation of nationalism in Turkey through two political parties. A mixed method was employed in the thesis. The quantitative part of the method involved comprehensive document analysis, while the qualitative part employed semi-structured interviews. The main axis of the document analysis consisted of party statutes, party programs, and election manifestos. Articles, election results, biographies, and other institutional documents were used as secondary data sources. Interviews were conducted with individuals currently serving or previously serving in senior management positions within the MHP and İyi Party organizations, as well as faculty members specialized in Turkish nationalism. The findings were coded using the MAXQDA 24 program and analyzed using content analysis. The thesis is limited in time to the period between 1969 and 2023, while the party context is limited to the MHP and İyi Party. The first part of the thesis outlines the purpose, scope, method, and hypotheses. The conceptual framework is then established. The historical processes of the MHP and İyi Party are then examined, examining the parties' general political understanding within their institutional dimensions. Finally, a comparative analysis of the two political parties' nationalist views in different contexts is conducted. Thus, the similarities and differences between the two political parties are evaluated comparatively. In this context, the thesis aims to explain the transformation of nationalism at the political party level in Turkey and to contribute to the current nationalism literature.