F. Poulenc'in“Banalités”,“Huit Chansons Polonaises”,“Le travail du Peintre”,“Airs Chantés”adli şarkı dizilerinin analizi ve eşlik açısından incelenmesi
F. Poulenc's form analysis and review in terms of accompaniment of Song-Cycles“Banalités”,“Huit Chansons Polonaises”,“Le Travail du Peintre”,“Airs Chantés”
  1. Tez No: 982108
  2. Yazar: MUSAVVER SELİN ÜGE
  3. Danışmanlar: PROF. BESTE TIKNAZ MODİRİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada, F. Poulenc'in yaşadığı dönemdeki kültürel mirasın müzik stiline olan etkilerinin yanı sıra, şan ve piyano için bestelediği dört şarkı dizisi de eşlik ve üslup yönleri ile ele alınmıştır. Her iki Dünya Savaşı arasında filizlenen sanat akımlarının genel özelliklerine değinilmiş, bu etkileşimin F. Poulenc'in şarkı dizileri bestelemesindeki birleştirici unsurları ile açıklanması amaçlanmıştır. Bu çalışma içerisinde, F. Poulenc'in hayatından kesitler sunularak kendisine öncü olan müzisyenler konu edilmiş, dönemin sanat anlayışına yön veren şair ve ressamlarla olan iletişiminden bahsedilmiştir. Ayrıca şarkı dizisi geleneğinin temel noktalarına vurgu yapılarak eşlik içerisindeki gelişimine yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde bestecinin dört şarkı dizisi; müzikal yapı, form, şiir, deklamasyon ve piyano eşliği açısından incelenmiştir. Ayrıca şarkı dizilerindeki şairlerin biyografileri ile“Le Travail du Peintre”dizisinde konu edilen yedi ressamın yaşamları ve diziye konu olan resimleri ayrı başlıklar altında işlenmiştir. Yapılan açıklamalara örnek vermek amacıyla şarkı dizilerinin şiir tercümeleri ve notaları, örnekler listesi olarak eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the cultural heritage of F. Poulenc's period on his musical style and four song-cycles he composed for voice and piano are discussed in terms of accompaniment and style. Without changing the general characteristics of the artistic movements that germinated between the inter-war period, the unifying elements of this interaction in Poulenc's composition of song- cycles are examined. In this study, sections of Poulenc's life are presented, the musicians who promoted his work and his interaction with poets and painters who shaped the artistic understanding of the period is mentioned. In addition, the basic points of the song- cycle tradition are emphasised and its development within the accompaniment is given. In the last part of the study, the composer's four song-cycles are analysed in terms of musical structure, form, poetry, declamation and piano accompaniment. Beside the biography of poets and a song-cycle“Le Travail du Peintre”, dedicated to seven painters, is explained under individual titles with each painter's life, stories and paintings included. In order to give examples related to the explanations provided, translated poems and notes of four song-cycles are added in list format.