Fotoğrafta dijital sergileme biçimlerinin anlam bağlamında esere etkisi
The effect of digital exhibition forms in photography on the work in the contex of meanings
  1. Tez No: 871783
  2. Yazar: AHMET TARIK DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. SEÇKİN TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sanat, insanın duygu ve düşüncelerini ifade etmenin, toplumu sorgulamanın ve dünyayı algılamanın en güçlü aracıdır. Geleneksel sanatın yanı sıra dijital sanat da günümüzde giderek daha fazla önem kazanıyor. Dijital teknolojilerin gelişimi, sanatçılara daha önce hayal bile edemedikleri yeni yollar sunuyor ve izleyicilere farklı deneyimler sunuyor. Dijital sergileme biçimlerinin, fotoğrafın izleyiciye iletmek istediği mesajı nasıl etkilediğini anlamak, sanatın evrimi ve teknolojinin rolü hakkında önemli bir perspektif sunacaktır. Bu tez, sadece fotoğraf sanatına değil, aynı zamanda dijital teknolojinin sanat dünyasındaki yeri ve sanat algısını nasıl dönüştürdüğüne dair bir anlayış geliştirmeye katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İlk bölümde, fotoğraf tarihinde kullanılan sergileme tasarımı, yaratıcı pratikler ve çağdaş sanat akımlarının katkılarıyla tarihsel süreç içerisinde incelenmiştir. Bu bölümde, fotoğrafın tarihsel gelişimi boyunca farklı dönemlerde nasıl sergilendiği ve bu sergileme biçimlerinin zamanla nasıl evrildiği ele alınmıştır. İkinci bölümde, dijitalleşen ortamda dönüşen mekanlar ve sergileme biçimleri incelenmiştir. Dijital sanatçılardan örnekler verilerek, dijitalleşmenin sanat sergileme süreçlerini nasıl değiştirdiği ve bu değişimin sanat üzerindeki etkileri detaylandırılmıştır. Dijital teknolojilerin kullanımıyla birlikte, sanat eserlerinin fiziksel mekanlar dışında dijital platformlarda da sergilenme biçimleri, sanal ve dijitalleşen müzelere değinilerek değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, nitel araştırma metotlarından biri olan 'derinlemesine mülakat' yaklaşımı tercih edilerek, Türkiye'de bu alanda öncü küratörler, sanatçılar ve uzmanlar arasında Dr. Necmi Sönmez, Orhan Cem Çetin, Ahmet Rüstem Ekici, Hakan Sorar ve Selçuk Artut ile görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde, mekanda eseri kurgulama şekilleri ve dijital sergileme yöntemlerinin ulusal ve uluslararası düzeydeki etkileri incelenmiştir. Bu sürecin daha da ilerletilmesi için öneriler sunulmuştur. Günümüz dijital dünyasında bu tekniklerin yaratıcı anlamda yeni sergileme biçimlerini nasıl dönüştürdüğü ve estetik olarak eser anlamına katkısı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Art is the most powerful tool for expressing people's feelings and thoughts, questioning society and perceiving the world. In addition to traditional art, digital art is also gaining more and more importance today. The development of digital technologies offers artists new ways they could not have imagined before and offers different experiences to audiences. Understanding how digital display formats affect the message that photography aims to convey to the viewer will provide an important perspective on the evolution of art and the role of technology. This thesis aims to contribute to developing an understanding not only of the art of photography, but also of how digital technology transforms its place in the art world and the perception of art. In the first part, the exhibition design used in the history of photography was examined within the historical process with the contributions of creative practices and contemporary art movements. In this section, how photography was exhibited in different periods throughout its historical development and how these forms of exhibition evolved over time are discussed. In the second part, the spaces and exhibition styles transformed in the digital environment were examined. By giving examples from digital artists, how digitalization has changed the art exhibition processes and the effects of this change on art are detailed. With the use of digital technologies, the ways in which works of art are exhibited on digital platforms other than physical spaces have been evaluated with reference to virtual and digitalized museums. In the last section, the 'in-depth interview' approach, which is one of the qualitative research methods, was preferred and Dr. Interviews were held with Necmi Sönmez, Orhan Cem Çetin, Ahmet Rüstem Ekici, Hakan Sorar and Selçuk Artut. In these interviews, the ways of constructing the work in space and the effects of digital exhibition methods at national and international levels were examined. Suggestions are presented to further advance this process. In today's digital world, how these techniques transform new forms of exhibition in a creative sense and their contribution to the meaning of the work aesthetically are examined.