Meme kanseri tanılı olgularda pre-operatif meme manyetik rezonans görüntüleme(MRG)'de kontralateral memede saptanan insidental lezyonların değerlendirilmesi
Evaluation of incidental lesions detected in the contralateral breast on preoperative breast magnetic resonance imaging(MRI) in patients diagnosed with breast cancer
  1. Tez No: 982142
  2. Yazar: EMRECAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇLAR Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir; yoğun meme parankimine sahip hastalarda mamografinin(MG) duyarlılığı azalır ve ultrasonografinin(US) de belirli sınırlılıkları vardır. Bu çalışmanın temel amacı, yeni tanı meme kanserli olgularda preoperatif manyetik rezonans görüntüleme(MRG)nin kontralateral memede insidental lezyon saptamaya katkısını ortaya koymak ve bununla beraber bu görüntüleme bulgularının, hasta demografik verilerinin malignite ile ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Tek merkezli, etik onaylı (2025/334) bu retrospektif çalışmada Ocak 2010– Temmuz 2025 arası biyopsi ile tanı almış olgular tarandı; Ocak 2020–Temmuz 2025 döneminde preoperatif meme MRG yapılanlar incelendi. Dışlama ölçütleri sonrası MRG'de kontralateral insidental lezyon saptanan 124 hasta analiz edildi. Ultrasonografi, mamografi ve 1.5T dinamik kontrastlı MRG standart protokollerle uygulandı. Hastaların radyolojik ve histopatolojik özellikleri kaydedildi. BULGULAR Bulgularımızda kontralateral insidental lezyonların %76,4'ü benign, %23,6'sı malign saptandı; Malignite, MRG'de düzgün olmayan/irregüler kontur, heterojen kontrastlanma, Tip-III kinetik eğri, DWI kısıtlanması ve T1/T2 hipointens ile ilişkiliydi; mamografide mikrokalsifikasyon, distorsiyon, retraksiyon daha sık görüldü. MRG için karşı memede ek kanser saptama oranı %0,53(13/2461) ölçüldü. ≥40 yaş grubunda MG/US'da seçilebilirlik daha yüksekti; bu grupta ER ve PR oranları daha yüksek, HER2 daha düşük bulundu. SONUÇ Per-operatif MR, malignite ayrımında değerlidir; tip III patern, difüzyon kısıtlaması ve heterojen kontrastlanma en belirgin parametrelerdir; çok boyutlu (morfoloji+kinetik+difüzyon) değerlendirme gereksiz biyopsileri azaltırken erken tanıya olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
AIM Breast cancer is the most common cancer in women; the sensitivity of mammography (MG) decreases in patients with dense breast parenchyma, and ultrasonography (US) has certain limitations. The primary objective of this study was to evaluate the effectiveness of preoperative magnetic resonance imaging (MRI) in newly diagnosed breast cancer cases. To demonstrate its contribution to the detection of incidental lesions in the contralateral breast and to investigate the relationship between these imaging findings and patient demographic data and malignancy. MATERIAL AND METHOD In this single-center, ethically approved (2025/334) retrospective study, cases diagnosed through biopsy between January 2010 and July 2025 were screened; those who underwent preoperative breast MRI between January 2020 and July 2025 were examined. After the exclusion criteria, MRI contralateral, one hundred and twenty-four patients with incidental lesions were analyzed. Ultrasonography, mammography, and 1.5T dynamic contrast-enhanced MRI were performed using standard protocols. Radiological and histopathological features of the patients were recorded. RESULTS In our findings, 76.4% of contralateral incidental lesions were found to be benign, and 23.6% were found to be malignant; Malignancy was detected on MRI. Irregular contour, heterogeneous enhancement, Type-III kinetic curve, DWI restriction, and T1/T2 hypointense were associated with microcalcification, distortion, and retraction was more common. The detection rate of additional cancer in the contralateral breast for MRI was measured as 0.53% (13/2461). In the ≥40 age group, MG/ US eligibility was higher; ER and PR rates were higher in this group, and HER2 was found to be lower. CONCLUSION Pre-operative MRI is valuable in distinguishing malignancy; type III pattern, diffusion restriction, and heterogeneous contrast enhancement are the most significant parameters; multidimensional ( morphology + kinetics + diffusion ) evaluation allows early diagnosis while reducing unnecessary biopsies.