Akut kolesistit tedavisinde cerrahi tedavi modalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of surgical treatment modalities in the management of acute cholecystitis
- Tez No: 982151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Günümüzde akut kolesistitin tedavisi kolesistektomi olup operasyonun zamanı tartışmalıdır. Tokyo 2018 akut kolesistit tanı ve tedavi kılavuzu merkezlerde standardizasyonu sağlamada yardımcı olmaktadır. Çalışmamızda Tokyo 2018 akut kolesistit tanı ve tedavi kılavuzuna göre akut kolesistit tanısı alan hastalarda erken kolesistektomi, perkütan kolesistostomi sonrası kolesistektomi, interval kolesistektomi gerçekleştirilen hastalarda yatış süresi, morbidite ve mortalite üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlanmış olup 01.01.2023 ile 01.01.2025 tarihleri arasında 24 ay süreyle acil servise başvuran, Tokyo 2018 kılavuzuna göre akut kolesistit tanılı ve dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar üzerinde araştırma yapıldı. Hastalar erken kolesistektomi, perkütan kolesistostomi sonrası kolesistektomi ve interval kolesistektomi olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalıkları belirlendi. Ameliyat süresi, postoperatif minör ve majör komplikasyonlar, mortaliteleri incelendi ve oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 210 hasta çalışmaya dahil edildi. 59 hastaya (%28) perkütan kolesistostomi sorası kolesistektomi (PK), 100 hastaya (%47,6) interval kolesistektomi (İK), 51 hastaya (%24,2) erken kolesistektomi (EK) yapıldı. EK grubunda yaş ortalaması 52.82 ± 15.63, İK grubunda yaş ortalaması 50.68 ± 15.26 ve PK grubunda yaş ortalaması 60.83 ± 11.20 olarak gözlendi. PK grubunda yaş ortalaması diğer iki gruptan anlamlı yüksek bulundu. (p> 0.05). Ayrıca atak şiddeti açısından incelemede, AK ve PK grupları arasında yapılan değerlendirmede anlamlı fark gözlendi. (p=0,001) İK grubu ile PK grupları arasında yapılan değerlendirmede ise en anlamlı fark gözlendi. (p<0,001) PK grubunda konversiyon kolesistektomi oranı diğer gruplardan daha yüksek olarak gözlendi. (%15,3 p=0,005). Minör komplikasyonlarda PK grubu ile İKgrubu arasında minör komplikasyon lehine anlamlı fark gözlendi. (p=0,002). Toplamda minör komplikasyonlar en çok PK grubunda (%18,6), en az İK grubunda (%4,0) görüldü. İK grubunda PK grubuna göre yatış sürelerinin anlamlı şekilde daha kısa olduğu gözendi. (p=0,012). Major komplikasyon ve mortalite oranları arasında istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: Akut kolesistit hastalarında erken kolesistektomi ve interval kolesistektomi tercih edilebilecek en temel tedavi seçenekleridir. Perkütan kolesistostomi ise gerek artmış komplikasyon yükü gerek uzamış hastane yatış süreleri göz önüne alındığında hastalara ilk planda uygulanması gereken tedavi protokollerinden değildir.
Özet (Çeviri)
Aim: The treatment of acute cholecystitis today is cholecystectomy, but the timing of the operation is still debated. In this regard, Tokyo 2018 acute cholecystitis diagnosis and treatment guidelines, which have been updated through revisions, help to standardize practices in medical centers. In our study, we aimed to investigate the effects of acute cholecystectomy, percutaneous cholecystostomy followed by cholecystectomy, and interval cholecystectomy, morbidity, and mortality in patients diagnosed with acute cholecystitis according to TK 2018 guidelines. Materials and Methods: The study was planned as a retrospective observational study and was conducted on patients who presented to the emergency department between 01.01.2023 and 01.01.2025 for a duration of 24 months, diagnosed with acute cholecystitis according to the Tokyo 2018 guidelines and meeting the inclusion criteria. The patients were divided into three groups: acute cholecystectomy, percutaneous cholecystostomy followed by cholecystectomy, and interval cholecystectomy. The patients' age, gender, and comorbidities were determined. The surgical duration, postoperative minor and major complications, and mortality were examined, and the rates were compared. Results: A total of 210 patients were included in the study. Cholecystectomy following percutaneous cholecystostomy (PC) was performed in 59 patients (28.0%), interval cholecystectomy (IC) in 100 patients (47.6%), and emergency cholecystectomy (EC) in 51 patients (24.2%). The mean age was 52.82 ± 15.63 years in the EC group, 50.68 ± 15.26 years in the IC group, and 60.83 ± 11.20 years in the PC group. the mean age was significantly higher in the PC group compared to the other two groups (p > 0.05). Furthermore, in terms of attack severity, a significant difference was detected between the EC and PC groups (p = 0.001), with the most prominent difference observed between the IC and PC groups (p < 0.001). The rate of conversion to open cholecystectomy was higher in the PC group compared to the other groups (15.3%, p = 0.005). Regarding minor complications, a statistically significant difference in favor of minor complications was observed between the PC and IC groups (p = 0.002). Overall, minor complications were most frequent in the PC group (18.6%) and least frequent in the IC group (4.0%). Hospital stay was significantly shorter in the IC group compared to the PC group (p = 0.012). No statistically significant differences were found between the groups in terms of major complications and mortality rates. Conclusion: Therefore, early and interval cholecystectomy should be regarded as the fundamental therapeutic approaches in the management of acute cholecystitis. Conversely, percutaneous cholecystostomy should not be considered a first-line treatment option, as it is associated with a higher complication burden and prolonged hospitalization.