Aşırı iş yükünün üretken enerji ve psikolojik dayanıklılık üzerine etkisi
The effect of work overload on productive energy and psychological resilience
- Tez No: 982153
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Örgütler, küresel iş yaşamında belirledikleri amaçlarına ulaşabilmek ve bunu sürdürülebilir kılmak için birçok yönden kendini geliştirmiş işgücüne ihtiyaç duymaktadır. Diğer taraftan örgütlerin amaçlarına ulaşmaları için birçok farklı iş rollerini de yerine getirmeleri yani çalışanlar üzerindeki iş yüklerini çalışanlarının becerilerine göre adaletli olarak dağıtmaları gerekmektedir. Aksi takdirde oluşabilecek aşırı iş yükü çalışanların psikolojik dayanıklılıklarını ve üretken enerjilerini düşürebilir. Bu araştırmanın amacı, aşırı iş yükünün üretken enerji ve psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın sorunsalı, modeli ve hipotezler bu amaca ulaşmak için detaylı olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçevesinde ele alınan değişkenler detaylı olarak incelenmiş, teorik altyapı ile desteklenmiş, hipotezler uygun analiz teknikleri ile sınanmış ve ortaya çıkan bulgular değerlendirilerek yorumlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma hipotezlerinin sınanması amacıyla korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; aşırı iş yükünün psikolojik dayanıklılık üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Aşırı iş yükünün üretken enerji ve boyutları (duygusal üretken enerji ve bilişsel üretken enerji) üzerinde anlamlı bir etkisine rastlanılamamış, ancak üretken enerjinin davranışsal üretken enerji boyutu üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations need a workforce that has developed itself in many ways in order to achieve their goals in global business life and to make this sustainable. On the other hand, organizations need to fulfill many different job roles in order to achieve their goals, that is, to distribute the workload on employees fairly according to their skills. Otherwise, work overload that may occur may reduce the psychological resilience and productive energy of employees. The purpose of this research is to examine the effect of work overload on productive energy and psychological resilience. In this context, the problem, model and hypotheses of the research have been designed in detail to achieve this goal. The variables considered in the conceptual framework of the research have been examined in detail, supported with theoretical infrastructure, hypotheses have been tested with appropriate analysis techniques and the findings have been evaluated and comments have been made. Correlation and regression analyses have been used to test the research hypotheses. According to the research findings; it has been determined that work overload has a negative and significant effect on psychological resilience. In addition, no significant effect of work overload on productive energy and its dimensions (emotional productive energy and cognitive productive energy) was found, but a negative and significant effect on the behavioral productive energy dimension of productive energy was observed.