Hatay ili Kumlu ilçesi pamuk üretim yapısı ve desteklemeler
Cotton production structure and supports in the Kumlu district of Hatay province
- Tez No: 735819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Pamuk tüm dünyada olduğu gibi Türkiye için de önemli bir endüstri bitkisidir. Türkiye'de uygulanmakta olan politikalardan en çok etkilenen alanlardan biri de pamuk üretimidir. Hatay Türkiye de pamuk üretiminde önemli bir yere sahiptir. Araştırma, 2019 yılında yapılan anketler neticesinde pamuk üretiminin yoğun olarak yapıldığı Kumlu ilçesinde yürütülmüştür. Bu araştırmanın temel amacı; Hatay ili Kumlu ilçesinde tarımsal faaliyet gösteren üreticilerin pamuk üretim alışkanlıkları ve uygulanan tarımsal politikalardan hangi ölçüde etkilendiğini analiz etmektir. Araştırma bölgesinde Tabakalı Örnekleme Yöntemiyle belirlenen 69 pamuk üreticisi ile yüz yüze görüşülerek ve anket yoluyla veriler toplanmıştır. Veriler Kasım-Aralık 2019 döneminde toplanmış ve bu döneme ait üretim bilgilerinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında görüşme yapılan üreticilerin çoğunluğu 25-50 yaş aralığında olup eğitim düzeyleri düşüktür. İşletmelerin aile birey sayısı ortalama 5.7 olup %75'i sadece çiftçilik yapan bireylerden oluşmaktadır. İşletmelerin ortalama geliri 371 bin TL, bölgedeki pamuk satış fiyatı 3-3.5 TL/kg arasındadır. İşletmelerdeki ortalama arazi varlığı 112.6 dekar ve ortalama parsel sayısı 2.8 olup çoğunluğu sulanabilmektedir. İşletmelerin ortalama pamuk ekim alanı 77.3 dekardır. Üreticilerin 66'sı Tarım Havzaları Desteklemesinden yararlanmaktadır. Alınan ortalama destek miktarı 26.673 TL'dir. Araştırma sonuçları desteklemelerin üreticileri üzerinde oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Üreticilerin pamuk ekim kararında desteklemeler (4.64), ürün fiyatları (4.49) ve pazarlama olanakları (4.09) konuları başta etkili faktörler olarak belirlenmiştir. Üreticilerin büyük bir bölümü destek miktarındaki artışların girdi fiyatlarındaki artışlarla orantılı olmasını beklemektedir. Pamuk tarımı konusunda üreticilerin bilgi kaynakları arasında Tarım ilçe müdürlükleri ve ilaç bayileri önde gelmektedir. Desteklemelerde ödeme zamanındaki gecikmeler, tarla içi ipotekler ve bürokratik işlemlerin uzunluğu konuları önemli sorunlar olarak ortaya çıkmıştır. Pamuk tarımında yeterli üretim artışı sağlanabilmesi için üretici desteklerinin zamanında yapılması, destek miktarlarının enflasyona göre artırılması, destekleme miktarının ve zamanının ekim öncesinde ilan edilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Cotton is an important industrial plant for Turkey as well as all over the world. One of the areas most affected by the policies being implemented in Turkey is cotton production. Hatay has an important place in cotton production in Turkey. The research was carried out in Kumlu district, where cotton production is intense, as a result of the surveys conducted in 2019. The main purpose of this research is; the aim of this study is to analyze the cotton production habits of the agricultural producers in the Kumlu district of Hatay province and to what extent they are affected by the applied agricultural policies. Data were collected through face-to-face interviews and questionnaires with 69 cotton producers determined by Stratified Sampling Method in the research region. The data was collected in the period of November-December 2019and consists of production information for this period. Most of the producers interviewed within the scope of the research are between the ages of 25-50 and their education level is low. The average number of family members of the enterprises is 5.7 and 75%consists of individuals engaged in farming. The average income of the enterprises is 371 thousand TL, and the cotton sales price in the region is between 3-3.5 TL/kg. The average land size in the enterprises is 112.6 decares and the average number of parcels is 2.8, most of which can be irrigated. The average cotton cultivation area of the producers is 77.3 decares. 66 of the producers benefit from the Agricultural Basins Support. The average amount of support received is 26.673 TL. The results of the research have shown that the supports are quite effective on the producers. Supports (4.64), product prices (4.49) and marketing opportunities (4.09) were determined as the effective factors in the cotton planting decision of the producers. Most of the producers expect the increases in the amount of support to be proportional to the increases in input prices. District directorates of agriculture and pesticides dealers are the leading information sources for producers on cotton farming. Delays in payment of supports, on-farm mortgages and length of bureaucratic procedures emerged as important problems. In order to ensure sufficient production increase in cotton agriculture, it is important to provide producer supports on time, to increase the amount of support according to inflation, and to announce the amount and time of support before planting.