Bor-dipirometen (BODIPY) boyaları kullanılarak fotokatalitik hidrojen üretimi
Bor-dipirometen (BODIPY) boyalari kullanilarak fotokatalitik hi̇drojen üretimi
  1. Tez No: 982177
  2. Yazar: KÜBRA TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMREN HATAY PATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacının büyük ölçüde fosil yakıtlardan karşılanması; hava kirliliği, sera gazı emisyonları, su ve toprak kirlenmesi, ekosistem tahribatı ve asit yağmurları gibi çevresel sorunlara yol açmakta, aynı zamanda insan sağlığını da tehdit etmektedir. Bu nedenle, sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmek ve enerji verimliliğini artırmak, çevresel etkileri azaltma açısından kritik bir gereklilik haline gelmiştir. Hidrojen enerjisi, geleceğin temiz enerji taşıyıcısı olarak öne çıkmaktadır. Yenilikçi yöntemlerden biri olan fotokatalitik hidrojen üretimi, güneş enerjisini kullanarak suyun ayrıştırılması yoluyla hidrojen elde edilmesini mümkün kılan sürdürülebilir bir yaklaşımdır. Bu süreçte yaygın olarak kullanılan titanyum dioksit (TiO2) gibi yarı iletken fotokatalizörler, bant aralıklarının genişliği nedeniyle yalnızca UV bölgesinde aktif olabilmekte, bu da görünür ışık altında verimliliği sınırlandırmaktadır. Bu sorunu aşmak için, görünür bölge ışığı altında uyarılabilen boyar madde katkılı sistemler geliştirilmekte ve bu sistemler fotokatalizörlere entegre edilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, görünür ışık altında yüksek etkinlik gösterebilen Boron-dipirometen (BODIPY) tabanlı boyar maddelerin fotokatalitik hidrojen üretiminde ışığa duyarlılaştırıcı olarak kullanımı araştırılmıştır. BODIPY boyar maddeleri, yüksek mol absorbsiyon katsayısı, ayarlanabilir emisyon/absorpsiyon enerjileri ve yüksek floresans kuantum verimi gibi üstün optoelektronik özellikleri sayesinde etkili elektron transferi sağlayarak fotokatalitik reaksiyonlarda yüksek verimlilik sunmaktadır. Çalışma kapsamında, hidrofilikliği artırmak amacıyla -OH grubuyla fonksiyonlandırılmış BODIPY-tiyofen bazlı kovalent organik polimer (COP) yapıları sentezlenmiş ve fotokatalizör olarak kullanılmıştır. COP yapıları, ışık soğurma yeteneklerinin artırılması için BODIPY ile birleştirilmiş ve TiO2 nanoparçacıkları ile desteklenerek fotokatalitik sistemler oluşturulmuştur. Geliştirilen BODIPY-Th-COP-OH_TiO2 fotokatalizörü, hidroksil gruplarının kazandırdığı hidrofilik karakter sayesinde, BODIPY-Th-COP-CH3_TiO2 sistemine kıyasla daha yüksek hidrojen üretim performansı göstermiştir. Görünür ışık altında metanolün fedakâr reaktif olarak kullanıldığı sistemde, BODIPY-Th-COP-OH_TiO2 fotokatalizörü 0.197 mmol g-1 s-1, BODIPY-Th-COP-CH3_TiO2 ise 0.132 mmol g-1 s-1 hidrojen üretim kapasitesine ulaşmıştır. Tez çalışması kapsamında elde edilen sonuçlar, BODIPY tabanlı boyar maddelerin uygun fonksiyonel gruplarla modifiye edilerek fotokatalitik performanslarının optimize edilebileceğini ve sürdürülebilir hidrojen üretiminde etkili bir yaklaşım sunabileceğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, çevre dostu enerji üretiminde yenilikçi malzeme tasarımlarının önemini vurgulamakta ve görünür ışık altında çalışan yeni nesil fotokatalizörlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the growing global reliance on fossil fuels to meet energy demands has led to a wide range of environmental problems, including air pollution, greenhouse gas emissions, water and soil contamination, ecosystem degradation, and acid rain, all of which also pose significant threats to human health. Therefore, transitioning to sustainable energy sources and enhancing energy efficiency have become critical requirements for reducing environmental impacts. Hydrogen energy has emerged as a promising clean energy carrier for the future. Among innovative methods, photocatalytic hydrogen production represents a sustainable approach that enables hydrogen generation through the decomposition of water using solar energy. In this process, semiconductor photocatalysts such as titanium dioxide (TiO2) are commonly employed; however, due to their wide band gap, they can only be activated under ultraviolet (UV) light, limiting their efficiency under visible light irradiation. To overcome this limitation, dye-sensitized systems capable of being excited by visible light have been developed and integrated into photocatalytic platforms. In this thesis, the use of boron-dipyrromethene (BODIPY)-based dyes, which exhibit high activity under visible light, was investigated as sensitizers for photocatalytic hydrogen production. BODIPY dyes possess superior optoelectronic properties such as high molar absorptivity, tunable absorption/emission wavelengths, and high fluorescence quantum yields, which enable efficient electron transfer and enhanced photocatalytic performance. In this study, BODIPY-thiophene-based covalent organic polymer (COP) structures were synthesized and functionalized with hydroxyl (-OH) groups to increase hydrophilicity, and were subsequently used as photocatalysts. These COP structures were combined with BODIPY units to enhance light absorption and supported with TiO2 nanoparticles to form composite photocatalytic systems. The resulting BODIPY-Th-COP-OH_TiO2 photocatalyst demonstrated superior hydrogen evolution performance compared to BODIPY-Th-COP-CH3_TiO2, attributed to the hydrophilic nature imparted by hydroxyl groups. Under visible light irradiation with methanol as the sacrificial agent, hydrogen production rates of 0.197 mmol g-1 h-1 and 0.132 mmol g-1 h-1 were achieved for BODIPY-Th-COP-OH_TiO2 and BODIPY-Th-COP-CH3_TiO2, respectively. The findings of this study demonstrate that the photocatalytic performance of BODIPY-based dyes can be optimized through functional modification, offering an effective strategy for sustainable hydrogen production. This work emphasizes the importance of innovative material design in environmentally friendly energy generation and contributes to the development of next-generation photocatalysts operable under visible light.