Dynamic inventory allocation in humanitarian operations with multi-class demand and funding uncertainty
İnsani operasyonlarda çok sınıflı talep ve finansman belirsizliği altında dinamik envanter tahsisi
- Tez No: 982203
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERHUN KUNDAKCIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çoklu talep sınıfları ve belirsiz finansman koşulları altında insani yardım tahsisine yönelik dinamik bir envanter kontrol çerçevesi geliştirmektedir. Çalışmada, kamp içindeki ve çevredeki kentsel bölgelerde yaşayan hak sahiplerine kritik bir yardım kaleminin dağıtımından sorumlu merkezi bir planlayıcı ele alınmaktadır. Talep, iki gruptan rassal olarak oluşmaktadır: Karşılanmadığında zaman duyarlı mahrumiyet maliyetine yol açan iç (kamp) talep ve karşılanmadığında sabit yönlendirme cezaları doğuran dış (kentsel) talep. Envanter yenilemesi, toplam tutarı bilinen ancak taksitlerinin zamanlaması belirsiz olan bir finansman akışı ile sınırlandırılmıştır. Gerçek zamanlı talep karşılamayı modelleyebilmek için dönemler, ince zaman dilimlerine ayrıştırılmış ve mikro dönem düzeyinde dinamik paylaştırma kararları yapılabilir hâle getirilmiştir. Problem, rassal finansman gelişlerini, sürekli zamanlı talep akışlarını ve eşik tabanlı paylaştırma politikalarını entegre eden sonlu ufuklu bir rassal dinamik programlama modeli olarak formüle edilmiştir. Hem doğrusal hem de üstel biçimli zaman duyarlı mahrumiyet maliyet yapıları incelenmiştir. Sayısal deneyler ve yapısal analizler, farklı finansman rejimlerinde dinamik politikaların maliyet etkinliğini ve uyarlanabilirliğini ortaya koymaktadır. Önerilen çerçeve, kaynak kısıtlı insani tedarik zincirleri için güçlü analitik temeller ve uygulanabilir içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study develops a dynamic inventory control framework for humanitarian aid allocation under multi-class demand and uncertain funding. We consider a central planner responsible for distributing a critical aid item to camp based and surrounding urban beneficiaries. Demand arises stochastically from two groups: internal (camp) demand, which incurs time sensitive deprivation costs when unmet, and external (urban) demand, which incurs fixed referral penalties when unsatisfied. Inventory replenishment is constrained by a known total funding amount that arrives in uncertain installments over a finite horizon. To approximate real time fulfillment, we employ fine grained intra period discretization, enabling dynamic rationing decisions at the micro period level. The problem is formulated as a finite horizon stochastic dynamic programming that integrates stochastic funding arrivals, continuous time demand realization, and threshold based rationing policies. We examine both linear and exponential time sensitive deprivation cost structures. Numerical experiments and structural analysis demonstrate the cost effectiveness and adaptability of dynamic policies under varying funding regimes. The proposed framework provides rigorous analytical foundations and actionable insights for resource constrained humanitarian supply chains.