Television commercial scheduling with industry-specific constraints and audience-based ratings
Endüstri bazlı kısıtlar ve hedef kitleye bağlı reytinglere göre televizyon reklam çizelgelemesi
- Tez No: 982202
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERHUN KUNDAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Televizyon (TV) kanalları için başlıca gelir kaynağını reklamlar oluşturmaktadır. Ancak bu kanallar, reklamların çizelgelenmesi ve faturalandırılmasıyla ilgili sektörel ve devlet kaynaklı düzenlemelere uymak zorundadır. Bu çalışma, Türkiye'nin en önde gelen TV kanallarından biri için, sıkı düzenleyici kısıtlar ve hedef kitleye özel gereksinimlerin, özellikle yüksek talep durumlarında uygulanabilir bir çizelge bulmayı dahi zorlaştırdığı reklam seçimi ve çizelgeleme problemini ele almaktadır. Ayrıca, reklamların sağladığı gelirin büyük ölçüde hedef kitleden elde edilen reytinglere bağlı olması, çizelgeleme sürecinin etkisini daha da artırmaktadır. Reklam çizelgeleme problemi; yenilenemeyen kaynak kısıtlı, özdeş paralel makineler üzerinde, makineye ve zamana bağlı ödül ve kısıtlarla tanımlanan bir çizelgeleme problemi olarak çerçevelendirilebilir ve toplam ödülün maksimize edilmesi amaçlanmaktadır. Bu karmaşık problemi çözmek amacıyla, iki farklı Karışık Tamsayılı Programlama (MIP) formülasyonu ile, path-relinking ve Variable Neighborhood Descent (VND) yaklaşımlarıyla geliştirilen özgün bir Greedy Randomized Adaptive Search Procedure (GRASP) sunulmuştur. Ayrıca, problem Team Orienteering Problem with Time Windows (TOPTW) olarak yeniden yapılandırılmış ve GRASP algoritması, Hybrid Artificial Bee Colony (HABC) algoritması ile karşılaştırılmıştır. Gerçek dünyadan alınan 10 örnek üzerinde gerçekleştirilen deneyler, GRASP algoritmasının düşük hesaplama yüküyle tutarlı biçimde optimal çözüme yakın sonuçlar elde ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Commercials serve as the primary revenue stream for TV networks. However, these networks must comply with sectoral and governmental regulations governing the scheduling and billing of advertisements. This study addresses the challenge of selecting and scheduling commercials for one of the most prominent TV networks in Turkey, where stringent regulatory constraints and audience-specific requirements complicate the process of finding even a feasible schedule, particularly under high utilization. Moreover, the revenue generated by most commercials is highly dependent on the ratings achieved from their target audience, further increasing the impact of the scheduling process. The commercial scheduling problem can be framed as a non-renewable resource-constrained identical parallel machine scheduling problem, characterized by machine- and time-dependent rewards and constraints, with the objective of maximizing the total reward. To tackle this intricate problem, we present two MIP formulations and a novel GRASP enhanced with path-relinking and VND. Additionally, we reformulate the problem as a TOPTW and benchmark the GRASP against a HABC algorithm. Experiments with 10 real-world instances demonstrate that the GRASP heuristic consistently achieves near-optimal solutions with minimal computational effort.