Bilgi güvenliği önleyici ve tespit edici aksiyonlarda iz kayıtlarının önemi ve sıem üzerinde senaryo analizi
The importance of logs in information security preventive and detective actions and scenario analysis on siem
  1. Tez No: 982207
  2. Yazar: BÜNYAMİN ÖNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Günümüzde bilgi güvenliğinin sağlanmasında hem bireysel hem de kurumsal olarak çözüm arayışları hızla devam etmektedir. Bilgi teknolojileri altyapılarında siber olayların önlenmesi ve bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla birçok siber güvenlik sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemlerin sadece teknik bir çerçevede tasarlanması değil, aynı zamanda senaryo bazında kavramsal bir çerçevede desteklenmesi de elzemdir. Bu minvalde bilgi güvenliği kontrol mekanizmalarının siber güvenlik ürünlerinde ki önemi aratarak devam etmektedir. Bu çalışmada; bilgi güvenliği ve faaliyetleri, bilgi güvenliği biriminin önemi ve kritik sorumlulukları, bilgi güvenliğinde önemli önleyici ve tespit edici aksiyonlar, (SIEM) Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetim sisteminde görünürlüğün yüksek seviyede tutmak için kaynaklardan doğru iz kayıt bilgilerinin alınmasının önemi üzerinde durulmuştur. Bu konularla birlikte çalışma önce kavramsal çerçevede daha sonra teknik çerçevede(önleyici ve tespit edici aksiyon) ele alınarak uygulamalı ve gerçek zamanlı aktivite gerçekleştirerek bu alanda ki literatüre farklı bir boyutta katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında bilgi teknolojileri ve SIEM sistemleri kullanılarak önleyici ve tespit edici bir aksiyon senaryosu uygulanmıştır. Teknik çalışmalarla beraber oluşturulan örnek senaryo ile kontrol mekanizmalarının güvenlik uzmanları tarafından daha fazla dikkate alınarak, saldırı teşebbüslerinin engellenmesi veya mevcut saldırıların erkenden tespit edilebilme olasılığı artacaktır. Tüm bunlarla beraber, bilgi güvenliğinde yer alan kavramsal bir faaliyetin teknik ve uygulamalı bir çalışma ile siber güvenlik çalışma literatürüne girmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the search for solutions both individually and corporately in ensuring information security continues rapidly.Many cyber security systems are used in information technology infrastructures to prevent cyber incidents and ensure information security.It is important that these systems are not only designed in a technical framework, but also supported in a conceptual framework on a scenario basis.For this reason, the importance of information security control mechanisms in cyber security products continues to increase.In this study; information security and its activities, the importance and critical responsibilities of the information security unit, important preventive and detection actions in information security, the importance of obtaining accurate log information from sources to keep visibility at a high level in the (SIEM) Security Information and Event Management system are emphasized.With these topics, it is aimed to contribute to the literature in this field in a different dimension by addressing the study first in the conceptual framework and then in the technical framework (preventive and detective action) and by performing applied and real-time activities. In this thesis work, a preventive and detective action scenario is implemented using information technologies and SIEM systems.With the sample scenario created with the technical studies, the control mechanisms will be taken more into account by security experts, increasing the possibility of preventing attack attempts or detecting existing attacks early.With all these, a conceptual actions in information security has been introduced into the literature of cyber security studies with a technical and applied study.