Esnek pes planuslu bireylerde kişiye özel tasarlanmış 3D baskılı ve CNC yöntemiyle üretilen tabanlığın ayak postürü, plantar kuvvet dağılımı ve memnuniyet üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of custom-designed 3D printed and CNC manufactured insoles on foot posture, plantar force distribution and satisfaction in individuals with flexible pes planus
  1. Tez No: 982206
  2. Yazar: GÖZDE KESİKBAŞ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı esnek pes planusu olan bireylerde kişiye özel tasarlanmış üç boyutlu (3D) baskı ve Computer Numerical Control (CNC) yöntemiyle üretilen tabanlığın ayak postürü, plantar kuvvet dağılımı ve memnuniyet üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-55 yaş arasında, 3D baskılı tabanlık kullanan 20, CNC yöntemiyle üretilen tabanlık kullanan 20 olmak üzere 40 birey dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildi; ayak ağrısı Görsel Analog Skalası-Ayak Ayak Bileği (VAS-FA), arka ayak açısı Subtalar Açı (STA), medial longitudinal ark yüksekliği Feiss Hattı ve Navikular Düşme (ND) miktarı, ayak postürü Ayak Postür İndeksi (APİ), plantar basınç dağılımlarını ve basınç merkezinin (Centre of Pressure-CoP) X ve Y eksen sapmalarını değerlendirmek için pedobarografik analiz, alt ekstremite fonksiyonelliği OPUS Alt Ekstremite Fonksiyonel Durum Anketi, ve kullanılan tabanlıklara ilişkin kullanıcı memnuniyeti değerlendirmesi için Quebec Yardımcı Teknoloji Kullanıcı Memnuniyeti Değerlendirme anketi (Q-YTKMD), kullanıldı. 8 haftalık tabanlık kullanımı sonrasında her iki grupta da APİ, STA ve ND değerlerinde anlamlı azalma görüldü (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmada, sağ ayak APİ, STA ve ND azalmasının 3D grubunda daha fazla olduğu belirlendi (p<0,05). Plantar basınç dağılımında 3D grubunda arka ayak temas alanında artış, CNC grubunda sol ayak toplam temas alanında azalma saptandı (p<0,05). CoP salınımı her iki grupta da mediolateral ve anteroposterior yönde azaldı (p<0,05). Kullanıcı memnuniyetinde 3D grubunun Q-YTKMD toplam puanı CNC grubuna göre daha yüksek bulundu (p<0,05). Sonuç olarak, kişiye özel tasarlanmış tabanlıkların, 8 haftalık tabanlık kullanım sonrası; ağrı şiddeti, STA, ND, CoP salınımı, alt ekstremite fonksiyonelliği ve kullanıcı memnuniyeti gibi parametrelerde olumlu değişimler sağladığı gözlenmiştir. Bu sonuçlar, kişiye özel tabanlık kullanımının esnek pes planus tedavisinde destekleyici bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of custom-designed three-dimensional (3D) printed and Computer Numerical Control (CNC) manufactured insoles on foot posture, plantar force distribution, and satisfaction in individuals with flexible flat feet. The study included 40 individuals aged 18-55, comprising 20 using 3D-printed insoles and 20 using CNC-produced insoles. The participants' demographic information was recorded; foot pain Visual Analogue Scale-Foot Ankle (VAS-FA), rearfoot angle Subtalar Angle (STA), medial longitudinal arch height Feiss Line and Navicular Drop (ND) amount, foot posture Foot Posture Index (FPI), plantar pressure distributions and centre of pressure (Centre of Pressure-CoP) X and Y axis deviations were assessed using pedobarographic analysis, lower limb functionality was assessed using the OPUS Lower Limb Functional Status Questionnaire, and user satisfaction with the insoles used was assessed using the Quebec Assistive Technology User Satisfaction Evaluation questionnaire (Q-YTKMD). After 8 weeks of insole use, a significant decrease in API, STA, and ND values was observed in both groups (p<0.05). In the intergroup comparison, it was determined that the decrease in right foot API, STA, and ND was greater in the 3D group (p<0.05). An increase in the rear foot contact area was observed in the 3D group and a decrease in the total left foot contact area was observed in the CNC group in the plantar pressure distribution (p<0.05). CoP oscillation decreased in both groups in the mediolateral and anteroposterior directions (p<0.05). In terms of user satisfaction, the 3D group had a higher Q-YTKMD total score than the CNC group (p<0.05). In conclusion, custom-designed insoles provided positive changes in parameters such as pain intensity, STA, ND, CoP oscillation, lower extremity functionality, and user satisfaction after 8 weeks of insole use. These results indicate that the use of custom insoles is a supportive approach in the treatment of flexible pes planus.