Mapping urban change using street view imagery and computer vision: Case of Karaköy
Sokak görüntüleri ve bilgisayarlı görü ile kentsel değişimin haritalandırılması: Karaköy örneği
- Tez No: 982211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENYAPILI ÖZCAN, DR. YİĞİT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Architecture, Urban and Regional Planning, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Geleneksel kent çalışmaları genellikle saha araştırmaları ve arşiv verilerine dayanmıştır; ancak yapay zekâ ve uzaktan algılamadaki son gelişmeler, kentsel dönüşümün izlenmesine yönelik ölçeklenebilir yöntemler sunmaktadır. Tarihsel ve güncel Street View görüntülerinin karşılaştırılmasıyla, bilgisayarlı görü mekânsal değişimlerin sistematik olarak tespit edilmesini sağlar; ancak bu yöntemler, sosyo-tarihsel çerçevelerle eleştirel biçimde ilişkilendirilmediğinde bağlamdan kopuk çıktılar üretme riski taşır. Bu çalışma, haritalama temelli bir model içinde“ping”ve“sinyal”kavramlarını tanıtarak hesaplamalı tespit ile bağlamsal yorumu birleştirmektedir. Yıkım, tabela değişikliği veya işlevsel dönüşüm gibi mikro ölçekli müdahaleler ping olarak değerlendirilmekte; bu ping'ler zaman içinde bir araya gelerek, arazi kullanımı ve sosyo-ekonomik dinamiklerdeki daha geniş değişimlere işaret eden sinyalleri oluşturmaktadır. İstanbul Karaköy örneği, yeniden gelişim ve yaratıcı endüstrilerin yayılımı ile kentsel dokunun yeniden şekillenişini; kimliğin, erişimin ve mekânsal pratiklerin dönüşümünü ortaya koymaktadır. Bulgular, Google Street View verisinin zamansal analiz modelleriyle birleştirildiğinde mekânsal analiz için etkili bir araç olabileceğini göstermektedir. Tüm potansiyeline rağmen bu yaklaşım; veri yanlılığı, düzensiz zamansal kapsama ve sınırlı nitel bağlam gibi sınırlılıkları da barındırmakta ve eleştirel bir yorum gerektirmektedir. Yine de sokak düzeyindeki görüntüler değerli bir kaynak olmayı sürdürmektedir. Bu çalışma, hesaplamalı ve deneyimsel verilerin kentsel dönüşümü nasıl daha katmanlı biçimde anlamaya katkı sunduğunu ve haritalamanın fiziksel izleri bağlamsal anlatılarla ilişkilendiren bir eylem olarak nasıl işlediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional urban studies have relied on fieldwork and archival research. Yet, recent advances in AI and remote sensing provide scalable methods to monitor urban transformation. By comparing historical and recent Street View imagery, computer vision enables the systematic detection of spatial modifications. However, if not critically linked to socio-historical frameworks, such outputs risk becoming decontextualized. This study introduces the concepts of pings and signals within a mapping-based model that combines computational detection with contextual interpretation. Micro-scale interventions, such as demolitions, sign changes, or function shifts, are treated as pings. When accumulated over time, these pings evolve into signals that indicate broader shifts in land use and socio-economic dynamics. Karaköy, Istanbul, is examined as a site where redevelopment and the growth of creative industries have reshaped the urban fabric. These processes have altered the area's identity, accessibility, and spatial practices. The findings suggest that Google Street View, when used in conjunction with diachronic models, can effectively support spatial analysis by capturing patterns of change. Nevertheless, this approach has several limitations. These include data biases, uneven temporal coverage, and limited qualitative integration, all of which require careful and critical interpretation. Despite these challenges, street-level imagery remains a valuable source. This article demonstrates that the integration of computational and experiential data enables richer interpretations of urban change. In this context, mapping emerges as a relational practice that links physical traces to broader contextual narratives.