Hükümlülerde kurum içi hizmetlerde çalışmanın psikopatolojik belirti düzeylerine ve stresle başa çıkma becerilerine etkisi
The effect of working in“in prison services”on the level of psychopathological symptoms and stress coping skills in prisoners
- Tez No: 982240
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SAYGIN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psikiyatri, Psychology, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlülerin kurum içi hizmetlerde çalışmasının, psikopatolojik belirti düzeyleri ve stresle başa çıkma becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, Sincan 1 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan toplam 156 hükümlü (68 kadın, 88 erkek) ile yürütülmüştür. Katılımcılar, kurum içi hizmetlerde çalışmayan (n=59), 0-3 aydır çalışan (n=36) ve 6+ aydır çalışan (n=61) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Veri toplama aracı olarak demografik bilgilerin elde edilmesinde Kişisel Bilgi Formu, psikopatolojik belirti düzeylerini ölçmede Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R) ve stresle başa çıkma becerilerini incelemede Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) kullanılmıştır. Veriler, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kurum içi hizmetlerde 6 aydan uzun süre çalışan hükümlülerin, çalışmayan hükümlülere kıyasla hem genel semptom indeksi hem de depresyon, kaygı ve psikotizm gibi birçok alt boyutta anlamlı düzeyde daha düşük psikopatolojik belirti düzeylerine sahip olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, stresle başa çıkma tarzlarında gruplar arası anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bu bulgular, ceza infaz kurumlarında rehabilitasyon programlarının etkililiğini artırmak ve hükümlülerin psikolojik iyilik halini desteklemek için çalışma olanaklarının yaygınlaştırılmasının faydalı olabileceğini göstermektedir. Araştırmanın, adli sistemdeki iyileştirme ve yeniden topluma kazandırma uygulamalarına katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of working in“in prison services”within closed penal institutions on the levels of psychopathological symptoms and coping styles with stress among convicted inmates. The research was conducted with a total of 156 convicted individuals (68 females, 88 males) residing in Sincan Type L Closed Penal Institution No. 1 and Sincan Women's Closed Penal Institution. Participants were divided into three groups: non-working inmates (n=59), those who had been working for 0–3 months (n=36), and those who had been working for more than 6 months (n=61). Data collection tools included the Personal Information Form for demographic variables, the Symptom Checklist-90-Revised (SCL-90-R) to assess psychopathological symptom levels, and the Ways of Coping Inventory (WAYS) to examine stress coping skills. The data were analyzed using independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). The findings showed that inmates who had been working in institutional services for more than six months had significantly lower levels of psychopathological symptoms both in the Generel Symptom Index (GSI) and in subdimensions such as depression, anxiety, and psychoticism compared to those who were not working. However, no significant differences were found between the groups in terms of stress coping styles. These findings suggest that expanding work opportunities within correctional institutions may contribute to improving the effectiveness of rehabilitation programs and supporting inmates' psychological well-being. The study is expected to provide useful insight for rehabilitation and reintegration practices within the justice system.