Harran Üniversitesi herbaryumunda bulunan fabaceae familyasına ait teşhis edilmemiş örneklerin değerlendirilmesi
Evaluation of unidentified specimens belonging to the familyfabaceae in Harran University herbarium
  1. Tez No: 982251
  2. Yazar: DİDEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma“Harran Üniversitesi Herbaryumu'nda (HARRAN) Bulunan Fabaceae Familyasına Ait Teşhis Edilmemiş Örneklerin Değerlendirilmesi”üzerine yapılan bir çalışmadır. Çalışmanın temel amacı, herbaryumda bu familyaya ait teşhis edilmemiş bitkilerin teşhis edilerek herbaryuma kazandırılması ve ayrıca daha önceden çeşitli araştırıcılar tarafından toplanan bitki örneklerinin herbaryum kartonlarına yapıştırılıp, lokasyon bilgilerinin etiketlere yazılması ile birlikte bitkilerin kayıt altına alınması amaçlanmıştır. Harran Üniversitesi Herbaryumu'nda Fabaceae familyasına ait 1223 bitki örneği incelendi. Flora of Turkey kaynağı dikkate alınarak, teşhis edilmeyen bitki örneklerinin teşhisi yapıldı. Herbaryum kartonlarına yapıştırılmayan ve lokasyon bilgileri eksik olarak bitki örneklerinin ise eksikleri giderildi. 1223 bitki örneğinin incelenmesi sonucunda 29 cins ve bu cinslere ait 195 takson tespit edilmiştir. Harran Üniversitesi Herbaryumun'da en çok bulunan cinsler belirlenmiş olup, cinslere ait bulunan taksonların fitocoğrafik dağılımı ve endemik tehlike kategorileri belirlenmiştir. HARRAN Herbaryumu'nda Fabaceae familyasında bulunan 29 cinse ait, en çok takson içeren cinsler sırasıyla; Astragalus (49), Medicago (32), Trigonella (26), Trifolium (21) ve Vicia (17) yaygın olarak tespit edilmiştir Bu taksonlar fitocoğrafik olarak değerlendirildiğinde en çok takson içeren fitocoğrafik bölge; İran-Turan elementi (74), Akdeniz elementi (47),Avrupa Sibirya (4) ve fitocoğrafik bölgesi çok bölgeli /bilinmeyen takson sayısı ise (68) olarak tespit edilmiştir. 195 takson içerisinden ise 34 taksonun endemik olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada tespit edilen taksonların tehlike kategorileri incelendiğinde ise ; 5'nin (NT), 1'nin (CD), 10'unun (LC), 6'sının (CR), 5'inin, (VU) 3'nün (EN) ve 4'nün (NE) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tspecimens previously collected by various researchers by pasting them on herbarium boards and labeling them with location information. 1223 plant specimens belonging to the Fabaceae family were examined at the Harran University Herbarium. Using the Flora of Turkey as a resource, unidentified plant specimens were identified. Specimens not pasted on herbarium boards and lacking location information were also addressed. From the examination of these 1223 plant specimens, 29 genera and 195 taxa belonging to these genera were identified. The most abundant genera in the Harran University Herbarium were identified, and the phytogeographic distribution and endemic threat categories of the taxa found within the genera were determined. In the HARRAN Herbarium, the genera containing the most taxa of 29 genera in the family Fabaceae were determined to be; Astragalus (49), Medicago (32), Trigonella (26), Trifolium (21) and Vicia (17), respectively. When these taxa were evaluated phytogeographically, the phytogeographic regions containing the most taxa were determined to be Irano-Turanian element (74), Mediterranean element (47),European Siberia (4) and the phytogeographic region was determined to be multi-regional/unknown taxa number (68). 34 taxa out of 195 taxa were determined to be endemic. When the threat categories of the taxa identified in the study are examined, it is determined that they are in the category of 5 (NT), 1 (CD), 10 (LC), 6 (CR), 5 (VU), 3 (EN) and 4 (NE).