Batman ili sason ilçesinde tyto alba peletlerindentespit edilen memeli türleri
Mammal species identified from tyto alba pellets in sasondistrict, batman province
- Tez No: 982257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, üç kıtanın kesişim noktasında bulunması ve farklı ekosistem tiplerini barındırması nedeniyle yüksek biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitlilik içinde memeliler, ekolojik rolleri ve indikatör tür olmaları sebebiyle özel bir öneme sahiptir. Ancak habitat kaybı ve insan faaliyetleri nedeniyle birçok tür tehdit altındadır. Özellikle küçük memelilerin dağılımı yeterince araştırılmamış olup, baykuş peletlerinin analizi bu boşluğun giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada, Sason ilçesinde farklı habitatlardan toplanan 267 Tyto alba (peçeli baykuş) peleti laboratuvar ortamında incelenmiştir. Analizler sonucunda toplam 529 bireye ait kalıntı belirlenmiştir. Tür düzeyinde Meriones tristrami (%45), Microtus guentheri (%25), Mus musculus (%20) ve Crocidura suaveolens (%10) tespit edilmiştir. Peletlerin morfometrik ölçümleri, birey sayısı ile pelet boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Pelet başına düşen birey sayısı ortalama 1,98 ± 0,62 olup, küçük peletlerde genellikle tek birey, büyük ve ağır peletlerde ise iki veya üç birey bulunmuştur. Sonuçlar, Sason yöresindeki küçük memeli çeşitliliğini ortaya koyarak tür bolluklarının belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Çalışma, Türkiye faunası için önemli ekolojik ve koruma temelli verilere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye, located at the intersection of three continents and hosting diverse ecosystems, harbors high biodiversity. Among this richness, mammals hold particular importance due to their ecological roles and status as indicator species. However, many species are threatened by habitat loss and human activities. Especially the distribution of small mammals remains insufficiently studied, and owl pellet analysis serves as an effective method to address this gap. In this study, 267 Tyto alba (barn owl) pellets collected from different habitats in Sason district were examined. Analyses revealed remains of 529 individuals. At the species level, Meriones tristrami (45%), Microtus guentheri (25%), Mus musculus (20%), and Crocidura suaveolens (10%) were identified. Morphometric measurements of the pellets showed a significant relationship between the number of individuals and pellet dimensions. The mean number of individuals per pellet was 1.98 ± 0.62, with small pellets usually containing a single individual, while larger ones contained two or three. The findings highlight the diversity and abundance of small mammals in Sason, providing valuable insights into local community structures. This study contributes to filling a significant gap in the knowledge of small mammals in southeastern Türkiye and offers a scientific basis for future conservation and management strategies.