Ülkemiz koşullarına uygun aspiratörlü bir fındık hasat makinası tasarımı ve imalatı
Design and construction of a hazelnuts harvesting machine with aspirator for our country conditions
  1. Tez No: 22797
  2. Yazar: MAHMET ARİF BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi ÜLKEMİZ KOŞULLARINA UYGUN ASPİRATÖRLÜ BİR FINDIK HASAT MAKINASI TASARIM VE İMALATI Mehmet Arif BEYHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabillm Dalı Danışman: Prof.Dr.Mehmet Arif EROL 1992, Sayfa: 101 Jüri: Prof.Dr.Mehmet Arif EROL Prof.Dr.î.Kurtuluş TüNCER Prc^.Dr.Raiımi KESKİN Bu çalışmada, ülkemiz koşullarına uygun, aspiratörlü bir fındık hasat makinasının tasarımı ve prototip bir makina yapımı amaçlanmıştır. Çalışmada, 6 çeşit fındığın fiziksel ve aerodinamik özellikleriyle, makinaya ilişkin temel parametreler, deneysel olarak saptanmıştır. Prototip makinanın yapımında, deneylerle elde edilen iletim havası hızının 30,19 m/s, hava debisinin 0,382 m3/s ve toplam statik basıncın 331,5 mmSS değerleri göz önüne alınmıştır. Prototip makinayla yapılan bahçe deneylerinde 226,8 kgf/da ürün verimi için, 28,48 kgf/İÇh tane iş verimi, 0,396 da/h alan iş verimi ve % 95,13 toplama etkinliği sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Fındığın aerodinamik özellikleri, fındık hasat makinası, aspiratör, ayırıcı, iletim hortumu, boşaltıcı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis DESIGN AND CONSTRUCTION OF A HAZELNUTS HARVESTING MACHINE WITH ASPIRATOR FOR OUR COUNTRY CONDITIONS Mehmet Arif BEYHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof.Dr.Mehmet Arif EROL 1990, Page: 101 Jury: Prof.Dr.Mehmet Arif EROL Pro f.'br.î »Kurtuluş TüNCER Prof.Dr.Rabmi KESKİN In this study, design and prototype construction of a machine with aspirator for harvesting hazelnuts for our country conditions had purposed. In the study, physical and aerodynamics properties of 6 hazelnut varieties and main parameters of harvesting machine were determined by experiments. In the construction of prototype harvesting machine, the velocity of transported air is 30,19 m/s, air flow rate is 0,382 m3/s and the total static pressure is 331,5 mm of water which were obtained by experiments. In experiments with prototype harvesting machine, 28,48 kgf/Labor-h kernel productivity, 0,396 da/h field productivity and 95,13 % harvesting efficiency were obtained for 226,8 kgf/da crop yield. KEY WORDS: Aerodynamics properties of hazelnuts, hazelnuts harvesting machine, aspirator, separator, conveying pipe, sealed rotary discharger.