Fındık hasat makinelerinde taş ve toprak ayırmada kullanılabilecek pnömatik sistem parametrelerinin belirlenmesi
Determination of pneumatic system parameters which can be used in stone and soil grounds in hazelnut harvest machines
  1. Tez No: 494836
  2. Yazar: KÜBRA MERİÇ KALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, zuruflu fındık, tane fındık, taş ve toprak karışımından, taş ve toprağın temizlenmesinde gerekli sistem parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Buna göre, çalışmanın amacına uygun olarak tasarlanan ve piyasada imalatı yaptırılan yatay hava tüneli kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, materyal karışımından taş ve toprağın temizlenmesinde, hava hızı ve ürün dökülme mesafesinin ikili etkinlerinin önemli düzeyde olduğunu göstermiştir. İki farklı karışım oranında (%6 taş, %6 toprak ve %88 oranında tane fındık, tekli, ikili, üçlü çotanak ve zuruflu fındık (A) ve %10 taş, %10 toprak ve %80 oranında tane fındık, tekli, ikili, üçlü çotanak ve zuruflu fındık (B)) , dört farklı besleme miktarında (500, 750, 1000 ve 1250 kgh-1) ve beş farklı hava hızında (25, 30, 35, 40 ve 45 ms-1) yapılmıştır. Denemeler sonucunda, A karışımında en yüksek temizleme etkinliği değerleri, 500 kgh-1 besleme miktarında, 25 ms-1 hava hızında taş ve toprak için sırasıyla, %91.00 ve %89.00 ve kayıp olarak nitelendirilen tane fındık oranı %10.00 olarak tespit edilmiştir. B karışımında en yüksek temizleme etkinliği değerleri 750 kgh-1 besleme miktarında, 25 ms-1 hava hızında taş ve toprak için sırasıyla %89.00 ve %84.00 olarak elde edilirken, kayıp olarak nitelendirilen tane fındık oranı ise %9.00 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the necessary system parameters in the cleaning of stone and soil from hazelnut, hazelnut, grain and soil mixture. Accordingly, a horizontal air tunnel designed to fit the purpose of the study and manufactured in the market was used. The results of the research showed that the dual effects of air velocity and product spillage distance are significant in cleaning the stone and soil from the material mixture. In two different mixing ratios (6% stone, 6% soil and 88% seed hazelnut, single, double, triple hazelnut and husk (A) and 10% stone, 10% soil and 80% seed hazelnut, single, double, triple hazelnut and husk, at four different feed rates (500, 750, 1000 and 1250 kgh-1) and five different air velocities (25, 30, 35, 40 and 45 ms-1). As a result of the experiments, the highest cleaning efficiency values were determined as 91.00% and 89.00% for the rock and soil at the rate of 500 kgh-1 and 25 ms-1 air velocity, respectively, and the hazelnut ratio of 10.00% as the loss. B, the highest cleaning efficiency values were obtained as 89.00% and 84.00% for stone and soil at 750 kgh-1 feed rate and 25 ms-1 air velocity, respectively, while the hazelnut rate was 9.00%.