Girişimsel pazarlama özelliklerinin belirlenmesine yönelik uluslararası karşılaştırmalı bir analiz: Türkiye Azerbaycan örneği
An international comparative analysis for determining entrepreneurial marketing features: the case of Turkey Azerbaijan
- Tez No: 982284
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP BAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Karşılaştırmalı Edebiyat, Economics, Comparative Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Azerbaycan'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin girişimsel pazarlama profillerini karşılaştırarak; girişimci pazarlama özellikleri, pazarlama yaklaşımları, pazarlama kararlarının alınış biçimi, genel girişimcilik eğilimi ve işletme performansı bakımından iki ülke arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma, her biri 250 işletme temsilcisinden oluşan iki örneklemin anket yoluyla değerlendirilmesine dayanmakta; toplanan veriler üzerinde bağımsız örneklemler t-testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'de fırsat odaklılık ve yenilikçilik eğiliminin; Azerbaycan'da ise talep odaklılık, özerklik eğilimi ve fiyatlandırma kararlarında müşteri ve rakip bilgilerine güvenin anlamlı ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ürün kararlarında Türkiye, fiyat kararlarında Azerbaycan öne çıkarken; büyüme odaklılık, risk alma, dağıtım ve tutundurma gibi diğer boyutlarda her iki ülke arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Ayrıca her iki ülkedeki katılımcıların genel girişimcilik eğilimi ve algılanan işletme performansı düzeyleri benzer bulunmuştur. Bu bulgular, girişimsel pazarlama stratejilerinin yerel pazar dinamiklerine sıkı sıkıya bağlı olarak geliştirilmesi gerektiğini; araştırma literatürüne ise kültürel ve kurumsal bağlamın girişimsel pazarlama unsurlarını nasıl şekillendirdiğine dair karşılaştırmalı bir bakış açısı kazandırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the entrepreneurial marketing profiles of small and medium-sized enterprises in Turkey and Azerbaijan to determine whether there are significant differences between the two countries in terms of entrepreneurial marketing characteristics, marketing approaches, marketing decision making, general entrepreneurial tendency and business performance. The research is based on the evaluation of two samples, each consisting of 250 business representatives, through questionnaires; independent samples t-test was applied on the collected data. The findings show that opportunity orientation and innovativeness tendency are significantly higher in Turkey, while demand orientation, autonomy tendency and reliance on customer and competitor information in pricing decisions are significantly higher in Azerbaijan. While Turkey is more prominent in product decisions and Azerbaijan is more prominent in price decisions, there is no significant difference between the two countries in other dimensions such as growth orientation, risk taking, distribution and promotion. In addition, the overall entrepreneurial tendency and perceived business performance levels of the respondents in both countries were found to be similar. These findings suggest that entrepreneurial marketing strategies should be developed in close alignment with local market dynamics and provide the research literature with a comparative perspective on how cultural and institutional context shapes entrepreneurial marketing elements.