Orta serebral arter M1 tıkanıklıklarında fluid attenuation inversion recovery magnetic resonance imaging - Alberta Stroke Program Early CT Score (FLAIR-ASPECT) ile 90. gündeki klinik sonlanım öngörülebilir mi?
Can fluid-attenuated inversion recovery magnetic resonance imaging–Alberta Stroke Program Early CT Score (FLAIR-ASPECTS) predict 90-day clinical outcomes in middle cerebral artery M1 occlusions?
  1. Tez No: 982283
  2. Yazar: ALİ İHSAN YARDIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DOĞAN, PROF. DR. ÇETİN KÜRŞAD AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İnme, mortalite ve morbiditenin önde gelen nedenlerindendir. MCA M1 oklüzyonları ciddi klinik tablolara yol açarken, mekanik trombektomi etkin bir tedavi imkanı sunmaktadır. Ancak tedavi başarısı, doğru hasta seçimine bağlıdır. Standart olarak kullanılan BT-ASPECTS'in sınırlı duyarlılığı nedeniyle, bu çalışmada MR tabanlı FLAIR-ASPECT skoru geliştirilmiştir. Amacımız, MCA M1 oklüzyonu olan hastalarda FLAIR-ASPECTS'in klinik verilerle ilişkisini ve üçüncü ayda ulaşılan fonksiyonel sonucu öngörmedeki potansiyelini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu prospektif gözlemsel çalışma, Samsun Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayıyla, Kasım 2023- Haziran 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya, inme başlangıcından sonraki ilk 6 saatte MCA M1 oklüzyonu nedeniyle mekanik trombektomi uygulanan ve yazılı onam alınan 153 hasta dahil edilmiştir. Hastaların klinik ve multimodal görüntüleme (BT, BTA, FLAIR, DWI) verileri kaydedilmiştir. FLAIR-ASPECTS skoru, iki uzman tarafından FLAIR görüntülerine göre 10 puan üzerinden değerlendirilmiş ve veri analizleri IBM SPSS Statistics 26.0 kullanılarak yapılmıştır. Tedavinin etkinliği, 90. gün modifiye Rankin Skalası (mRS) ile belirlenmiştir. İstatistiksel karşılaştırmalar için t-testi, Mann-Whitney U ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Görüntüleme skorlarının klinik sonuçları öngörme performansı ROC analizi ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Tüm testlerde p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir. BULGULAR: Çalışma sonuçlarına göre, FLAIR-ASPECTS skoru, 90. gün fonksiyonel sonuçlarını öngörmede diğer tüm skorlardan (BT-A, BT-ASPECT, DWI-ASPECT) daha üstün bir performans sergilemiştir (AUC: 0,897). FLAIR-ASPECTS ≥7'nin, iyi fonksiyonel sonuç için en uygun eşik değer olduğu belirlenmiş olup, bu eşik değeri %95,9 duyarlılık ve %79,7 özgüllük göstermiştir. Özellikle düşük BT-ASPECTS skoru (3-5) olan alt grupta, FLAIR-ASPECTS'in ayırt ediciliği çok daha belirgin bulunmuştur (AUC: 0,950). Her 1 birimlik FLAIR-ASPECTS artışı, iyi klinik sonlanım olasılığını 2,51 kat artırmış ve 90. gün mRS skorunu anlamlı derecede düşürmüştür. Ayrıca, mortalite öngörüsünde de FLAIR-ASPECTS skoru diğer tüm parametrelerden üstün olduğunu kanıtlamıştır (AUC: 0,892). SONUÇ: Bu çalışma, MCA-M1 oklüzyonlu hastalarda mekanik trombektomi öncesi kullanılan FLAIR-ASPECT skorunun 3.ayda klinik sonlanımı öngörmede diğer görüntüleme skorlarından daha üstün olduğunu göstermiştir. Bu skor, özellikle düşük BT-ASPECTS değerine sahip hastalarda bile prognozu doğru tahmin ederek, tedavi kararlarında pratik ve güvenilir bir yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND OBJECTIVES: Stroke remains one of the leading causes of mortality and morbidity. While MCA M1 occlusions often result in severe clinical presentations, mechanical thrombectomy provides an effective treatment option. However, treatment success relies heavily on appropriate patient selection. Given the limited sensitivity of the widely used CT-ASPECTS, this study introduces an MR-based FLAIR-ASPECTS score. Our aim was to investigate the relationship between FLAIR-ASPECTS and clinical data in patients with MCA M1 occlusion, as well as its potential to predict functional outcomes at three months. MATERIALS AND METHODS: This prospective observational study was approved by the Samsun University Clinical Research Ethics Committee and conducted between November 2023 and June 2025. A total of 153 patients who underwent mechanical thrombectomy within the first 6 hours of stroke onset due to MCA M1 occlusion, and who provided written informed consent, were included. Clinical and multimodal imaging data (CT, CTA, FLAIR, DWI) were collected. FLAIR-ASPECTS was scored on a 10-point scale by two independent experts, based on FLAIR images. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 26.0. Treatment efficacy was assessed using the modified Rankin Scale (mRS) at day 90. Statistical comparisons were performed using t-test, Mann-Whitney U, and Chi-square tests. The predictive performance of imaging scores for clinical outcomes was evaluated with ROC and regression analyses. A p-value <0.05 was considered statistically significant. RESULTS: According to this study's outcomes, FLAIR-ASPECTS demonstrated superior predictive performance for 90-day functional outcomes compared to all other imaging scores (CT-A, CT-ASPECTS, DWI-ASPECTS) (AUC: 0.897). A threshold of FLAIR-ASPECTS ≥7 was identified as the optimal cut-off for favorable outcomes, yielding 95.9% sensitivity and 79.7% specificity. Notably, in the subgroup with low CT-ASPECTS scores (3–5), the discriminative ability of FLAIR-ASPECTS was even more pronounced (AUC: 0.950). Each 1-point increase in FLAIR-ASPECTS was associated with a 2.51-fold higher likelihood of favorable clinical outcome and a significant reduction in 90-day mRS scores. Furthermore, FLAIR-ASPECTS outperformed all other parameters in predicting mortality (AUC: 0.892). CONCLUSION: This study demonstrates that in patients with MCA M1 occlusion, pre-thrombectomy FLAIR-ASPECTS provides superior predictive value for 3-month clinical outcomes compared to other imaging scores. Importantly, it accurately predicts prognosis especially in patients with low CT-ASPECTS values, offering a practical and reliable tool to guide treatment decisions.