Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması suçu (TCK madde 177)
  1. Tez No: 982320
  2. Yazar: EBRU GÜNEY ATABEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN EGEMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Günümüzde toplumun ihtiyaçlarının karşılanması veya kişisel tercihlerden dolayı hayvanlar hayatın her alanında karşılaştığımız canlılar olup hayvanların yarattığı tehlikelerden dolayı birtakım yaptırımlar öngörülmüştür. Bu yaptırımlar cezai ve idari anlamda hayvan bulunduran veya hayvanı gözetimi altında tutan şahısların gerekli dikkat ve özen yükümlülüğüne uygun davranması sorumluluğunu şahsa yükleyerek hayvanın toplum için tehlike yaratmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Hayvanlar ve insanların bir arada yaşamasının önüne geçilemeyeceğinden kanun koyucu hayvanın meydana getirdiği zarar veya tehlikeden toplumun korunmasını hedeflemiştir. Bu anlamda hayvanların iradesinden bahsedilemeyeceğinden hayvanın gözetiminden sorumlu hayvan sahipleri veya hayvanın gözetiminden sorumlu şahıslara birtakım yükümlülükler atfedilmiştir. İşte bu yükümlülüğün cezai anlamda karşımıza çıkan hali TCK'nın 177 maddesi ile kanunda yerini almış olup aşağıda ayrıntılarıyla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, animals are beings that we encounter in all areas of life, either to meet the needs of society or due to personal preferences. Because of the dangers animals may pose, certain precautions have been prescribed. These precautions are intended to place both criminal and administrative responsibilities on individuals who own or supervise animals, requiring them to act with the necessary attention and care to prevent animals from posing a threat to society. Since it is not possible to completely eliminate the coexistence of animals and humans, the legislator has aimed to protect society from the harm or danger that animals may cause. In this context, as animals cannot be held responsible for their actions, the legal responsibility is attributed to the animal owners or those in charge of their supervision. This responsibility, in its criminal aspect, is addressed under Article 177 of the (TCK), and the details of this provision are explained below.