Software engineering fundamentals in industrial and systems engineering: Survey-based evidence of utility
Endüstri ve sistem mühendisliğinde yazılım mühendisliği temelleri: Anket verilerine dayalı fayda analizi
- Tez No: 982346
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERHUN KUNDAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Endüstri ve Sistem Mühendisliği (ESM), geleneksel olarak süreçlerin iyileştirilmesi ve kaynakların verimli kullanımı üzerine odaklanmaktadır. Ancak, hızla gelişen teknolojik ortamda, alan artık giderek daha fazla programlama, veri analizi ve algoritmik düşünme becerileri gerektirmektedir. Nesne Yönelimli Programlama (NYP) ve veritabanı bilgisi de dâhil olmak üzere programlama becerilerinin önemi artmış; modern endüstri ve sistem mühendisliği giderek daha fazla veri odaklı karar verme süreçlerine ve ileri düzey hesaplama araçlarına dayanmaya başlamıştır. Bu çalışma, programlama ve ilişkili teknik becerilerin ESM uzmanlarının eğitiminde ve mesleki faaliyetlerinde oynadığı rolü incelemektedir. Anket yanıtlarına dayanarak, mevcut ESM müfredatlarının sektör ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığı ve geleneksel ESM bilgi birikiminin yanında teknolojik yetkinliklere daha güçlü bir vurgu gerekip gerekmediği ortaya konulmaktadır. Elde edilen bulgular, ayrıca doğrudan öğretim deneyimlerinden elde edilen içgörülerle de desteklenmektedir. Daha erişilebilir prototipleme dillerinin kullanılmasının öğrencilerin programlamaya karşı daha rahat hissetmelerini sağladığı gözlemlenirken, bunun soyutlama ve modülerlik gibi temel tasarım ilkelerine olan maruziyeti azaltabileceği de vurgulanmaktadır. Çalışma, yüzeysel bir akıcılığın, modern mühendislik rollerinin gerektirdiği derin analitik düşünmenin yerini almaması gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial and Systems Engineering (ISE) traditionally focuses on improving processes and resource efficiency. However, with rapid technological developments, the field now increasingly requires skills in programming, data analysis, and algorithmic thinking. The importance of programming skills, including object-oriented programming (OOP) and database knowledge, has grown as modern industrial and systems engineering increasingly relies on data-driven decision-making and advanced computational tools. This study examines the role of programming and related technical skills in the education and professional activities of ISE practitioners. Based on survey responses, it sheds light on how well current ISE curricula meet industry needs and whether a stronger focus on technological competencies is required alongside traditional ISE knowledge. These findings are further supported by firsthand instructional insights, highlighting that while the use of more accessible prototyping languages helps students feel more comfortable, it can also reduce their exposure to essential design principles like abstraction and modularity. The paper argues that surface-level fluency should not replace the deeper analytical thinking that modern engineering roles demand.