Bosna Hersek'deki Tuzla kentinde tarihi şehir merkezinin kentsel korunması
Urban conservation of the historic center of Tuzla in Bosnia and Herzegovina
- Tez No: 982349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LANA KUDUMOVİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Bosna-Hersek'in kuzeydoğusunda yer alan Tuzla kentinin tarihî şehir merkezinde bulunan çok katmanlı kültürel mirasın korunması ve değerlendirilmesine yönelik bütüncül bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlamaktadır. Osmanlı, Avusturya-Macaristan ve Yugoslavya dönemlerine ait mimari ve kentsel özellikleri bir arada barındıran kent merkezi, son yıllarda hızlı kentleşme, yetersiz koruma politikaları ve zemin yapısından kaynaklanan yapısal sorunlar nedeniyle tarihî dokusunu kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Çalışmada, kentsel koruma kapsamında tarihî yapıların fiziksel durumu; sosyal, ekonomik ve kültürel bağlamlarıyla birlikte ele alınmış; çok ölçekli bir koruma yaklaşımı benimsenmiştir. Bu kapsamda literatür taraması, arşiv belgeleri incelemesi, alan gözlemleri ve çok katmanlı mekânsal analiz yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin sentezlenmesiyle, çalışma alanı için silüet rölövesi hazırlanmış ve buna bağlı olarak koruma–kullanım dengesini gözeten öneri planlar ve silüet önerileri geliştirilmiştir. Bu planlar, alanın mevcut potansiyelini ve taşıdığı riskleri ortaya koyarak sürdürülebilir koruma ilkeleri çerçevesinde çözüm önermektedir. Tez, Tuzla'ya özgü bir kentsel koruma modeli geliştirmenin yanı sıra, bu modelin diğer Balkan şehirleri için de örnek teşkil edebileceğini savunmaktadır. Ayrıca, ICOMOS ve UNESCO ilkeleri doğrultusunda ulusal ve yerel koruma yaklaşımlarının uluslararası standartlarla bütünleşmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a holistic approach to the urban conservation and assessment of the multilayered cultural heritage located in the historic city center of Tuzla, situated in the northeastern region of Bosnia and Herzegovina. The city center, which encompasses architectural and urban features from the Ottoman, Austro-Hungarian, and Yugoslav periods, faces increasing threats to its historical fabric due to rapid urbanization, insufficient conservation policies, and structural issues caused by unstable ground conditions. Within the scope of this study, the physical condition of historical buildings has been examined in relation to their social, economic, and cultural contexts through a multi-scalar conservation approach. The research methodology includes literature review, archival document analysis, on-site observations, and multilayered spatial analysis techniques. Based on the synthesis of the data obtained, a silhouette survey was produced for the study area, followed by silhouette-based urban design proposals and planning strategies that seek to maintain a balance between conservation and use. These proposals aim to highlight both the potentials and risks within the area in line with principles of sustainable heritage conservation. In addition to proposing a site-specific conservation model for Tuzla, the thesis argues that this model may serve as a reference for other cities in the Balkans. The study also emphasizes the importance of aligning national and local conservation policies with international standards, particularly those defined by ICOMOS and UNESCO.