Bisfenol A ve bisfenol F'nin Çin hamster yumurtalık hücrelerinde (CHO) oksidatif stres indükleyici etkisi üzerinde kersetinin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of quercetin on the oxidative stress-inducing effect of bisphenol A and bisphenol F in Chinese hamster ovary cells (CHO)
- Tez No: 982356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÖZKAN VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde gelişen üretim endüstrisi ile ortaya çıkan endokrin bozucu kimyasal maddeler (EDC) insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. EDC'lerden bisfenol A (BPA) ve türevleri, hakkında en fazla araştırma yapılan maddelerdendir. Polikarbonatlar ve epoksi reçinelerin üretiminde kullanılan BPA en çok plastik maddeler ile günlük hayata girmektedir. Östrojen hormonuna olan benzerliği nedeniyle vücuttaki östrojen reseptörlerine bağlanabilen BPA'nın etkileri, en çok östrojen hormonuna bağlı işleyen sistemler üzerinde görülmektedir. Doğal kaynaklı antioksidanlardan olan kersetin, bitkisel ürünlerin içeriğinde yoğun olarak bulunabilen bir flavanoid bileşiktir. Oksidatif strese bağlı gelişen hastalıklarda etkilerini antioksidan seviyelerini dengelenmesi ile gösterebilir. Sunulan tez çalışmasında BPA ve BPF'nin Çin hamster yumurtalık hücrelerinde (CHO) neden olduğu sitotoksisite ile oksidatif stres düzeyleri reaktif oksijen bileşikleri (ROS), glutatyon (GSH) ve lipid peroksidasyonu seviyeleri incelenmiş ve kersetinin bu parametreler üzerinde koruyucu etkinliği değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, MTT testi ile belirlenen IC30 dozlarının BPA için %34,05, BPF için %49,73 oranında hücre canlılığını azalttığı saptanmıştır. Kersetin uygulaması ile değerler sırasıyla %74,69 ve %71,6 oranında artarak toksik etkiler azaltılmıştır. ROS, GSH ve lipid peroksidasyonuna ait parametrelerde ise BPA ve BPF'nin oksidatif stresi tetiklediği, buna karşılık kersetinin antioksidan özellikleriyle koruyucu bir rol oynadığı gösterilmiştir. Özellikle BPA ve kersetin uygulanan grup özelinde ROS ve TBARS düzeylerinin anlamlı şekilde azaldığı, GSH düzeylerinin ise kontrol grubuna göre artış gösterdiği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar çerçevesinde çevresel toksinlere karşı doğal antioksidanların potansiyel koruyucu etkisi hipotezi desteklenmekte ve BPF'nin BPA'ya kıyasla daha düşük toksisite profiline sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Endocrine disrupting chemicals (EDCs) that emerged with today's developing manufacturing industry can negatively affect human health. Amongst EDCs, bisphenol A (BPA) and its derivatives are of the most researched substances. Used in the production of polycarbonates and epoxy resins, BPA enters daily life mostly through plastic materials. Due to its similarity to the estrogen hormone, BPA can bind to estrogen receptors in the body, hence its effects are most commonly seen on systems depending on the estrogen hormone. Quercetin, a naturally occurring antioxidant, is a flavonoid compound found abundantly in plant-based products. It may show its effects on diseases caused by oxidative stress by balancing antioxidant levels. In the presented thesis, the cytotoxicity and oxidative stress levels (reactive oxygen species (ROS), glutathione (GSH), and lipid peroxidation) induced by BPA and BPF in Chinese hamster ovary cells (CHO) were investigated, and the protective efficacy of quercetin on these parameters was evaluated. The study found that IC30 doses determined by the MTT test had reduced cell viability by 34.05% for BPA and 49.73% for BPF. Quercetin administration had increased these values by 74.69% and 71.6% respectively by reducing the toxic effects. In the parameters of ROS, GSH, and lipid peroxidation, it was shown that BPA and BPF triggered oxidative stress, while quercetin played a protective role with its antioxidant properties. It was concluded that ROS and TBARS levels were significantly reduced in the BPA and quercetin-treated group, while GSH levels increased compared to the control group. Within the framework of these results, the hypothesis of the potential protective effect of natural antioxidants against environmental toxins is supported and BPF appears to have a lower toxicity profile compared to BPA.