Gestasyonel diyabetli gebelerde nötrofil-lenfosit oranı (NLR), monosit-lenfosit oranı (MLR), trombosit-lenfosit oranı (PLR) ve sistemik immün-inflamatuar indeks (SII) değerlerinin prognostik rolü ve klinik ilişkisi
Prognostic role and clinical correlation of neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) and systemic immune-inflammatory index (SII) in gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 982357
  2. Yazar: FIDAN ORUJOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDIKA SİBEL GÜLOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gestasyonel diyabet mellitus (GDM) tanısı almış gebelerde hematolojik temelli inflamatuar belirteçlerin — nötrofil-lenfosit oranı (NLR), monosit-lenfosit oranı (MLR), trombosit-lenfosit oranı (PLR) ve sistemik immün-inflamatuar indeks (SII) — klinik ve prognostik rollerini değerlendirmek, ayrıca bu parametrelerin hastalığın şiddeti ve obstetrik sonuçlarla ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli ve gözlemsel çalışma, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yürütülmüştür. Ocak 2023–Ocak 2025 tarihleri arasında üçüncü trimesterde (30–34. gebelik haftaları) takip edilen toplam 200 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların 100'ü gestasyonel diyabet tanısı bulunmayan sağlıklı kontrol grubunu, 100'ü ise GDM tanısı almış gebeleri oluşturmuştur. GDM grubundaki olgular, tedavi şekline göre Tip 1a (diyet + insülin gereksinimi olmayan) ve Tip 1b (insülin tedavisi uygulanan) olarak alt gruplara ayrılmıştır. Dahil edilen tüm olguların klinik, obstetrik ve hematolojik verileri hastane bilgi sisteminden retrospektif olarak elde edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 26,0 programı ile yapılmış; gruplar arası farklar ANOVA veya Kruskal Wallis testi ve ki-kare testiyle değerlendirilmiştir. ROC analizi ile inflamatuar indekslerin GDM öngörüsündeki tanısal performansları belirlenmiştir (p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir). Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 30,8±6,1 yıl, VKİ ortalaması 30,2±3,6 kg/m², ortalama doğum haftası 38,3±1,4 hafta olarak saptandı. NLR, MLR ve SII değerleri gestasyonel diyabetli gebelerde kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p<0.001). WBC, nötrofil ve monosit düzeyleri de GDM gruplarında anlamlı artış görüldü. ROC analizi sonuçlarına göre Tip 1A GDM öngörüsünde NLR'nin AUC değeri 0,682, duyarlılığı %67 ve özgüllüğü %60 olup en yüksek tanısal güce sahip parametre olarak öne çıktı. MLR (AUC=0,642) ve SII (AUC=0,643) de anlamlı prognostik değer taşıdı (her ikisi için p=0,002). Buna karşın PLR'nin tanısal değeri sınırlı bulundu (AUC=0,524, p=0,603). Tip 1B grubunda ise hiçbir inflamatuar indeks anlamlı ayırt edici güce ulaşmadı (p>0,05). Sonuç: Bu çalışma, gestasyonel diyabetli gebelerde özellikle NLR, MLR ve SII değerlerinin hastalık aktivitesi ve metabolik kontrol ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. NLR, GDM öngörüsünde en yüksek ayırt edici değere sahip biyobelirteç olarak öne çıkarken, bu parametrelerin rutin hematolojik veriler üzerinden hesaplanabilmesi, klinik uygulamada düşük maliyetli ve erişilebilir prognostik göstergeler olarak kullanılabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the clinical and prognostic roles of hematology-based inflammatory biomarkers—neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), and the systemic immune-inflammatory index (SII)—in pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) and to examine their relationships with disease severity, and obstetric outcomes. Materials and Methods: This retrospective, single-center, observational study was conducted in the Department of Obstetrics and Gynecology at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. A total of 200 women followed in the third trimester (30–34 gestational weeks) between January 2023 and January 2025 were included. One hundred healthy pregnancies without GDM served as controls, and 100 pregnancies had a diagnosis of GDM. The GDM cohort was stratified by treatment into Type 1a (diet/no insulin) and Type 1b (insulin-treated). Clinical, obstetric, and hematologic data were retrieved from the hospital information system. Statistical analyses were performed using SPSS 26.0. Between-group comparisons were conducted with ANOVA or the Kruskal–Wallis test, and the chi-square test, as appropriate. Receiver operating characteristic (ROC) analysis assessed the diagnostic performance of inflammatory indices for predicting GDM. A p value <0,05 was considered statistically significant. Results: Mean age was 30,8±6,1 years, mean BMI 30,2±3,6 kg/m², and mean gestational age at delivery 38,3±1,4 weeks. NLR, MLR, and SII were significantly higher in GDM than in controls (all p<0,001). Total leukocyte, neutrophil, and monocyte counts were also elevated in GDM groups. In ROC analyses for predicting Type 1A GDM, NLR yielded an AUC of 0.682 with 67% sensitivity and 60% specificity, representing the strongest discriminative marker. MLR (AUC=0,642) and SII (AUC=0,643) also demonstrated significant prognostic value (both p=0,002). By contrast, PLR showed limited diagnostic performance (AUC=0,524, p=0,603). In the Type 1B subgroup, none of the inflammatory indices reached statistically significant discriminative ability (all p>0,05). Conclusion: In pregnancies complicated by GDM, NLR, MLR, and SII are associated with disease activity and metabolic control, with NLR exhibiting the highest discriminative capacity for predicting GDM status. As these indices are readily derived from routine complete blood counts, they represent low-cost, accessible prognostic markers that may aid clinical decision-making.