Bazı Gd izotoplarının geçişlerinin elektromanyetik karışımlarının incelenmesi
The examination of some elektromagnitic mixtures transition
  1. Tez No: 98238
  2. Yazar: ŞERAFETTİN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ULUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Deforme bölgede bulunan Gadolinyum izotopları bölgenin pek çok özelliklerini taşımakta ve araştırmalar için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle çekirdek deformasyonunun ölçüsü olan faktörler ve parametreler incelendi. Çift-çift bazı Gadolinyum izotoplarının enerji düzeyleri, bu düzeyleri birleştiren elektromanyetik geçişlerin kutupsal karışım oranlan tablo edildi ve bunlardan yararlanarak indirgenmiş karışım oranları hesaplandı. Bundan önceki çalışmaların sonuçları ile karşılaştırıldı. Sonuçların iyi bir uyum içinde oldukları, aynı pariteli seviyeleri birleştiren geçişlerin genelde E2 ve aksi pariteleri birleştiren geçişlerin genelde E1 karakterinde oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMARY The gadolinium isotopes are at the onset of the deformed region; have many properties of this region and provide an important source for the research work. In this work, the factors and the parameters indicating the nuclear deformation are taken into account at first. The energy levels the mixing ratios of transitions between these levels are tabulated and the reduced mixing ratios are calculated from these values. It is shown that the results are in good agreement with the previous values and the transitions between levels of same parity are mostly E2 and the transitions between levels of opposite parity are mostly E1.