150(küçükeşit) A (küçükeşit) 190 deforme bölgesindeki çekirdeklerin elektromanyetik geçişlerinin kutupsal karışım oranlarının genel görünümü
The General outlook of the mixing ratios of electromagnetic transitions of nuclei at the of 150 (küçükeşit) A (küçükeşit) 190 deformed region
- Tez No: 98237
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ULUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada 150 < yi ^ 190 bölgesi çift-çift çekirdeklerinin indirgenmiş A(E2/M1) kutupsal karışım oranlan çeşitli deneysel ve teorik veriler toplanarak y -ve P -bandlanndan taban durumlarına geçişler için tablolar halinde ortaya konulmuş noksan veriler deneysel 8(E2/M1) karışım oranlan ve MeV cinsinden geçiş enerjisi değerleri kullanılarak tamamlanmış ve genel bir sistematik elde edilmiştir. Toplanan verilerin ve bunlann karşılaştırmasının ve irdelenmesinin ileride bu konuda yapılacak olan çalışmalara iyi bir kaynak oluşturacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work for the transitions from the y -and the P -bands to the ground state various experimental and theoretical reduced A(E2/M1) mixing ratios are gethered in the form of tables, and the unknown values are calculated from the experimental 8(E2/M1) mixing ratios and the transition energies in MeV, and fitted in these tables and a general sistematics is obtained for the 150 < ^4 ^ 190 deformed region. It is shown that the comparison and evaluation of the data gethered will make a good source for the investigations to be made about the subject.