Kadınların travmatik doğum algısı ve eş desteğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting women's perception of traumatic childbirth and spousal support
  1. Tez No: 982390
  2. Yazar: MERVE TÜRKMEN KIRICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, kadınların travmatik doğum algısı ile algıladıkları eş desteğini etkileyen sosyo-demografik, obstetrik faktörleri belirlemek ve iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı türde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Mart-Ağustos 2025 tarihleri arasında Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde dahil edilme kriterlerini karşılayan 161 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Sosyo-demografik ve Obstetrik Bilgi Formu, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ) ve Eş Desteği Ölçeği (EDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Analizler SPSS 20.0 programında; tanımlayıcı istatistikler, normallik testleri, Levene testi, parametrik ve non-parametrik karşılaştırma testleri, Spearman korelasyon analizi ile basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada kadınların TDAÖ puan ortalaması 65,23 ± 28,08, EDÖ puan ortalaması 73,15 ± 9,73 olarak bulunmuştur. TDAÖ ve EDÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (ρ=0,037; p=0,645). TDAÖ' nün yaşanılan yer, son doğumda komplikasyon yaşama durumu ile arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra EDÖ ile medeni durum, gebelik sayısı, yaşayan çocuk sayısı, aile gelir durumu, doğum sırası ve sonrasında alınan eş desteği ile anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır(p<0,05). Regresyon analizleri, eş desteğinin travmatik doğum algısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir (p>0,05). Sonuç olarak Travmatik doğum algısı ile eş desteği arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Anlamlı bir ilişkinin olmaması, bu iki değişkenin birbirinden bağımsız olarak farklı etkenlerden etkilenmesi olabilir. Bazı kadınlar, doğum sürecinde travmatik deneyimler yaşamalarına rağmen eşlerinden güçlü bir destek algılayabilmektedir. Bu bulgu, doğum sonrası sürecin her bireyin deneyiminin farklılık gösterebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with the aim of identifying the socio-demographic and obstetric factors affecting women's perception of traumatic childbirth and perceived spousal support, and of examining the relationship between these two variables. The research was carried out between March and August 2025 at Lokman Hekim University Ankara Hospital with 161 women who met the inclusion criteria. Data were collected using the Socio-Demographic and Obstetric Information Form, the Traumatic Childbirth Perception Scale (TCPS), and the Spousal Support Scale (SSS). Analyses were performed in SPSS 20.0 using descriptive statistics, normality tests, Levene's test, parametric and non-parametric comparison tests, Spearman correlation analysis, and simple and multiple linear regression analyses. The mean score of the participants on the TCPS was 65,23 ± 28,08, and the mean score on the SSS was 73,15 ± 9,73. No statistically significant relationship was found between TCPS and SSS scores (ρ=0,037; p=0,645). TCPS was found to be significantly associated with place of residence and the presence of complications in the last delivery. In addition, SSS was significantly associated with marital status, number of pregnancies, number of living children, family income level, birth order, and spousal support during and after childbirth (p<0,05). Regression analyses revealed that spousal support had no significant effect on traumatic childbirth perception (p>0,05). In conclusion, no significant relationship was found between traumatic childbirth perception and spousal support. The absence of a significant relationship may indicate that these two variables are influenced independently by different factors. Some women may perceive strong spousal support despite experiencing traumatic events during childbirth. This finding highlights that the postpartum process can vary greatly depending on individual experiences.