Ergenlerde fiziksel aktiviteye yönelik sosyal destek ve keyif alma yordayıcılarının iyilik hali üzerine etkileri
The effects of social support and enjoyment motivators related to physical activity on well being adolescents
  1. Tez No: 982389
  2. Yazar: ERDEM KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT YARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada; ergenlerde fiziksel aktiviteye yönelik sosyal destek ve keyif alma yordayıcılarının iyilik hali üzerine etkileri ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma“ilişkisel tarama modeli”kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Sakarya İlinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde öğrenim gören öğrenciler oluştururken, örneklemi ise belirtilen evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 1711 (938 kız/773 erkek) sağlıklı birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak; İyilik Hali Ölçeği, Fiziksel Aktivitelerde Sosyal Destek Ölçeği, Fiziksel Aktivitelerden Keyif Alma Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde; bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, tek yönlü MANOVA, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Analiz sonuçları, cinsiyet, okul türü, lisanslı sporculuk, okul takımına katılım, spor yapılan yer ve ailede spor geçmişi gibi değişkenlere göre öğrencilerin iyilik hâli, sosyal destek ve keyif alma puanlarında anlamlı farklılıklar bulunduğunu göstermiştir. Özellikle spor liselerinde öğrenim gören, lisanslı sporcu olan ve okul takımlarına katılan öğrencilerin hem sosyal destek algıları hem de iyilik hâli düzeyleri anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur. Korelasyon analizleri, iyilik hâlinin sosyal destek ve fiziksel aktiviteden keyif alma ile pozitif yönlü ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizleri ise iyilik hâlinin sosyal destek tarafından anlamlı biçimde yordandığını ve en güçlü yordayıcının fiziksel aktiviteden alınan keyif olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; ergenlerde iyilik hâlinin, fiziksel aktiviteye katılım sürecinde sosyal destek ve keyif alma değişkenleri tarafından anlamlı şekilde açıklandığı; sosyal desteğin iyilik hâlini olumlu yönde etkilediği, iyilik hâlini en güçlü biçimde yordayan unsurun fiziksel aktivitelerden alınan keyif olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of social support and enjoyment as predictors of physical activity on adolescents' well-being. The research was conducted using a“relational screening model.”While the population of the research consists of students studying in high schools affiliated to the Ministry of National Education in Sakarya Province, the sample consists of 1711 (938 female + 773 male) healthy individuals selected from the specified population by convenience sampling method. As data collection tools, the Well-Being Scale, the Social Support in Physical Activities Scale, and the Enjoyment of Physical Activities Scale were used. In statistical analyses, t-test of independent groups, ANOVA, one-way MANOVA, Pearson correlation, and regression analyses were used. The analysis results had shown that there were significant differences in students' well-being, social support, and enjoyment scores according to variables such as gender, type of school, licensed athletics, participation in school teams, place of sports, and sports history of family. Especially, students who study at sports high schools, are licensed athletes, and participating in school teams were found to have significantly higher perceptions of both social support and well-being. Correlation analyses have revealed that well-being is positively associated with social support and enjoyment of physical activity. Regression analyses revealed that well-being was significantly predicted by social support, and the strongest predictor was the enjoyment of physical activity. As a result, it was expressed that well-being in adolescents was significantly explained by the variables of social support and enjoyment during the process of participation in physical activity; social support positively impacted well-being, and the strongest predictor of well-being was the enjoyment derived from physical activities.