Bazı 1-Tiyazolil-3-benzimidazolilpirazol Türevlerinin Sentezlenmesi, Yapılarının Aydınlatılması ve Lepidium sativum L. Tohumları Üzerinde Herbisit Etkilerinin Araştırılması
Synthesis and Characterization of Some Novel 1-Thiazolyl-3-benzimidazolylpyrazole Derivatives and Investigation of Their Herbicide Effects on The Seeds of Lepidium sativum L.
  1. Tez No: 435052
  2. Yazar: TUĞBA KEÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYAĞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Modern tarımda, yabancı otlarla mücadelede herbisitler büyük öneme sahiptir. Bu nedenle sentetik herbisitlerin geliştirilmesi ile yabancı otlarla mücadele de büyük ilerlemeler kaydedilmektedir. Sentezlenen moleküllerin, çeşitli biyolojik etkilere sahip olduğu tahmin edilmiştir, çünkü bu bileşikler, biyolojik aktiviteye sahip olduğu bilinen grupları içermektedir. Araştırmalarda benzimidazol, pirazol ve tiyazol gruplarını ihtiva eden moleküllerin antimikrobiyal, antitümör, antienflamatuar gibi çeşitli etkiler gösterdiği saptanmıştır. Bu sebeplerle fitotoksik etkileri incelenmek üzere bir dizi yeni benzimidazol, pirazol ve tiyazol gruplarını birarada ihtiva eden yeni bileşikler sentezlenmiştir. 1-(4-Ariltiyazol-2-il)-3-(1H-benzimidazol-2-il)-5-aril-4,5-dihidropirazol türevleri sentezlenmiş olup, yapıları, elementel analiz, IR, 13C-NMR, 1H-NMR, MS verileri yardımı ile aydınlatılmış ve biyolojik aktiviteleri Lepidium sativum L. (tere) tohumları üzerinde test edilmiştir. Bu verilerin sonucunda sentezlenen bileşiklerin fitotoksik etkileri tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern agriculture, herbicides have a great importance to weed. Major advances were reported to weed with synthetic herbicides developed for this purpose. It was believed that the synthesized molecules have various biological effects, because the molecules have some groups including biological activity. In researches, it was observed that the molecules which include groups of benzimidazole, pyrazole and thiazole have shown some biological effects such as antimicrobial, antitumor and anti-inflammatory. To this end, the some novel compounds bearing all of benzimidazole, pyrazole and thiazole groups were synthesized to study phytotoxic effects. The 1-(Arylthiazole-2-yl)-3-(1H-benzimidazole-2-yl)-5-aryl-4,5-dihydropyrazole derivatives were synthesized and their structures were investigated by data of elemental analyses, IR, 13C-NMR, 1H-NMR and GC-MS. The biological activities of the compounds were tested by the seed of Lepidium sativum L. (cress). As a result of the data, the phytotoxic effects of the compounds were determined.