Adıyaman ilinde yaşayan voleybolcuların ve hentbolcuların stres ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of stress and aggression levels of volleyball and handball players living in Adıyaman province
  1. Tez No: 982451
  2. Yazar: İPEK GÜVENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç hentbol ve voleybol branşlarında aktif olarak spor yapan öğrencilerin algıladıkları stres ve saldırganlık düzeylerini demografik değişkenler açısından incelemektir. Betimsel tarama modeli kullanılarak yapılan çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan Eskiden ve diğerleri (2013) tarafından geliştirilen“Algılanan Stres Ölçeği”ve Madran (2012) tarafından geliştirilen“Buss Perry Saldırganlık Ölçeği”sporculara uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p.05 olarak kabul edilir. Sonuç olarak, kadın voleybolcuların ve hentbolcuların stres ve saldırganlık düzeylerinin erkeklerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kadınların özellikle sözel ve ilişkisel saldırganlıkta erkeklerden daha yüksek düzeyler gösterdiğini ortaya koyan birçok çalışma ile paralellik göstermektedir. Voleybol ve hentbol branşında sporcularının stres ve saldırganlık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülmüştür. Voleybolcular, stresin özellikle“stres/rahatsızlık”boyutunda ve saldırganlığın tüm alt boyutlarında hentbolculara kıyasla istatiksel olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sporcuların algıladıkları stres ve saldırganlık düzeyleri bireysel ve çevresel faktörler tarafından şekillenmekte; özellikle cinsiyet ve annenin eğitimi bu süreçte belirleyici rol oynamaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceived stress and aggression levels of students who are actively engaged in youth handball and volleyball branches in terms of demographic variables. The research was conducted using the descriptive survey model, and as one of the quantitative research methods, the“Perceived Stress Scale”developed by Eskin et al. (2013) and the“Buss-Perry Aggression Questionnaire”adapted by Madran (2012) were administered to the athletes. The collected data were analyzed using the SPSS program, and the level of statistical significance was accepted as. As a result, it was found that female volleyball and handball players had higher levels of stress and aggression compared to their male counterparts. This finding aligns with many previous studies indicating that females, particularly in verbal and relational aggression, tend to show higher levels than males. Statistically significant differences were observed in the stress and aggression levels of athletes based on their sports branches. Volleyball players were found to have significantly higher levels of stress, especially in the“stress/discomfort”dimension, as well as in all sub-dimensions of aggression, compared to handball players. These findings highlight the importance of implementing stress management, anger control, and psychological resilience programs for coaches and sports psychologists, as athletes' heightened stress and aggressive responses