Akut egzersiz yaptırılan sıçan karaciğer dokularında L-Arjinin'in antioksidan enzimler ve yağ asitleri üzerine etkileri
Effects of L-Arginine on antioxidant enzymes and fatty acids in acute exercise rat liver tissues
- Tez No: 982453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YUSUF AYTAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Biyokimya, Fizyoloji, Sports, Biochemistry, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Arjinin önemli bir aminoasittir ve birçok hayati önemi vardır. Akut egzersiz metabolizmaya olumsuz etkileri olan bir egzersiz çeşitidir. Bu tez çalışmasında akut egzersiz yaptırılan sıçan karaciğer dokuları ve yağ asitleri üzerine L- Arjinin'in etkileri araştırıldı. Sıçanlar, kontrol (K), L-Arjinin (R), akut egzersiz (A) ve akut egzersiz + L-arjinin (AR) grupları oluşturuldu. Akut egzersiz treadmill aletinde yapıldı. Deney sonunda sıçan karaciğer dokuları MDA; GSH, CES, AChE, GST, GR ve yağ asitleri düzeyleri incelendi. A grubu MDA düzeyi en yüksek düzeyde tespit edildi. AR grubu MDA düzeyi A grubuna göre azaldı. A grubu GSH düzeyi K grubuna göre azaldı. A grubu GSH düzeyine göre AR grubunda arttı. A grubu GR enzim aktivite düzeyi K grubuna göre azaldı. Tüm grupların GST enzim aktivite düzeyleri arasında fark gözlenmedi. A grubu CES enzim aktivite düzeyine göre AR grubunda azaldı. A ve R grupları ACh>E enzim aktivite düzeyleri K grubuna göre arttı. Tüm grupların ∑SFA, ∑USFA, ∑PUFA ve ∑MUFA düzeyleri arasında fark gözlenmedi. Araştırma sonuçlarında, akut egzersiz yaptırılan sıçan karaciğer dokuları üzerine L- Ajinin'in koruyucu etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Arginine is an essential amino acid and has many vital importance. Acute exercise is a type of exercise that has negative effects on metabolism. In this thesis, the effects of L-arginine on the liver tissues and fatty acids of acutely exercised rats were investigated. The rats were divided into control (C), L-arginine (R), acute exercise (A), and acute exercise + L-arginine (AR) groups. Acute exercise was performed on a treadmill. At the end of the experiment, MDA, GSH, CES, AChE, GST, GR, and fatty acid levels in the liver tissues of rats were examined. The MDA level was found to be the highest in group A. The MDA level in group AR decreased compared to group A. The GSH level in group A decreased compared to group K. The GSH level in group A increased in group AR. The GR enzyme activity level in group A decreased compared to group K. No difference was observed between the GST enzyme activity levels of all groups. The CES enzyme activity level in group A decreased in group AR. The ACh>E enzyme activity levels in groups A and R increased compared to group K. No difference was observed between the ∑SFA, ∑USFA, ∑PUFA, and ∑MUFA levels of all groups. The study results suggest that L-Aginine has a protective effect on the liver tissues of acutely exercised rats.