Tek renkli kompozit rezinlerin mikrosertlik değişimlerinin karşılaştırılması: In vıtro çalışma
Comparison of microstrength changes of monochrome composite resins:An in vitro study
- Tez No: 982472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda geliştirilen tek renkli kompozit rezinler, ışık etkileşimi yoluyla çevredeki diş dokusunun rengini yansıtabilme yetenekleri sayesinde çoklu ton seçim ihtiyacını ortadan kaldırmıştır. Bu özellik, klinik uygulama süresini azaltmakta ve materyal stok yükünü düşürmektedir. Ancak bu materyallerin optik performanslarıyla ilgili çalışmalar yaygın olmasına rağmen, mekanik özelliklerinin özellikle farklı alt tabaka renkleri altında nasıl değiştiğine yönelik veriler sınırlıdır. Bu tez çalışmasının amacı, farklı içeriklere sahip tek renkli kompozit rezinlerin mikrosertlik değerlerini karşılaştırmak ve restorasyonun altında bulunan diş renginin bu değerler üzerinde bir değişikliğe yol açıp açmadığını değerlendirmektir. Çalışmada, alt tabaka renginin kontrollü biçimde değiştirilebilmesi ve ölçümlerde standardizasyon sağlanabilmesi amacıyla akrilik dişler substrat olarak kullanılmıştır ve VITA Classic skalasına göre üç ana gruba ayrılmıştır: A1 (n=80), A2 (n=80) ve A3 (n=80)(Ardiş Color G2, Dentaş, Ankara, Türkiye). Örnekler, çalışmada değerlendirilecek kompozit türlerine göre dört gruba ayrılmıştır; bukalemun etkisine sahip üç tek renkli kompozit rezin Omnichroma (Tokuyama, Japonya), Zenchroma (President Dental, Almanya), Charisma Diamond One (Kulzer, Almanya) kullanılmış ve çok renkli yapıdaki G-aenial Anterior (GC, Japonya) kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Toplam 240 örnek, kompozit tipi ve alt tabaka rengi kombinasyonlarına göre 12 alt gruba ayrılmıştır. Hazırlanan örnekler polimerize edildikten sonra 24 saat distile suda bekletilmiş ve Vickers mikrosertlik testi 300 gf olacak şekilde 15 sn (Buehler MMT-3 dijital test cihazı, Waukagen Lake Bluff, IL, ABD) uygulanmıştır. Her örnekten üç ölçüm alınmış ve ortalama değerler istatistiksel olarak analiz edilmiştir (ANOVA, p<0,05). Çalışmanın bulgularına göre, kompozit türleri arasında mikrosertlik açısından anlamlı farklılık bulunmuştur (p<0,05). En yüksek mikrosertlik değeri Charisma Diamond One'da, en düşük değer ise çok renkli kompozit rezin olan G-aenial Anterior'da ölçülmüştür. Buna karşın, alt tabaka renginin (A1, A2, A3) sertlik değerleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Sonuç olarak, tek renkli kompozit rezinlerin mikrosertlik değerlerini belirleyen temel faktörün alt tabaka rengi değil, materyalin formülasyon özellikleri (monomer yapısı, doldurucu morfolojisi, çapraz bağlanma kapasitesi) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recent developments in single-shade composite resins have enabled these materials to reflect the color of surrounding tooth tissues through light interaction, thereby eliminating the need for multi-shade selection. This feature reduces clinical application time and decreases material inventory load. Although studies on the optical performance of these materials are widespread, data regarding how their mechanical properties—particularly under different underlying substrate colors—may vary remain limited. The aim of this thesis study is to compare the microhardness values of single-shade composite resins with different compositions and to evaluate whether the color of the underlying tooth structure causes any change in these values. In this study, acrylic teeth were used as substrates in order to enable controlled variation of the underlying color and to ensure standardization during measurements. The samples were divided into three main groups according to the VITA Classic shade scale: A1 (n=80), A2 (n=80), and A3 (n=80) (Ardiş Color G2, Dentaş, Ankara, Türkiye). The samples were further divided into four groups based on the composite type to be evaluated; three single-shade composites with chameleon effect—Omnichroma (Tokuyama, Japan), Zenchroma (President Dental, Germany), and Charisma Diamond One (Kulzer, Germany)—were used, and the multi-shade composite resin G-aenial Anterior (GC, Japan) served as the control group. A total of 240 samples were assigned into 12 subgroups according to the combination of composite type and underlying shade. After polymerization, the prepared samples were stored in distilled water for 24 hours, and Vickers microhardness testing was performed at 300 gf for 15 seconds (Buehler MMT-3 digital testing device, Waukagen Lake Bluff, IL, USA). Three measurements were taken from each sample, and mean values were statistically analyzed (ANOVA, p<0.05). According to the findings of the study, a significant difference in microhardness was observed among the composite types (p<0.05). The highest microhardness value was recorded for Charisma Diamond One, whereas the lowest value was obtained for the multi-shade composite resin G-aenial Anterior. However, the underlying shade (A1, A2, A3) was found to have no significant effect on microhardness values (p>0.05). In conclusion, the primary determinant of the microhardness of single-shade composite resins appears to be the formulation characteristics of the material (monomer structure, filler morphology, cross-linking capacity), rather than the color of the underlying substrate.