Controlled anisotropy generation and variational autoencoder latent space-based mechanical generative design of periodic lattice structures
Periyodik kafes yapılarda kontrollü eşyönsüzlük oluşturulması ve otokodlayıcı gizli uzayı temelli mekanik üretken tasarım
  1. Tez No: 982560
  2. Yazar: ALPTUĞ ÖZTAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULAŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kullanıma özel hafifletilmiş yapılar elde etmek amacıyla kafes yapı çeşitleri eklemeli imalatta yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Otokodlayıcılar yardımıyla yeni kiriş kafes yapılarının hedef özelliklere yönelik tasarımıyla ilgili literatürde kapsamlı çalışmalar olmakla beraber, üçlü periyodik minimal yüzeyler (TPMS) ile ilgili bu kapsamda bir çalışma bulunmamaktadır. Bunun da ötesinde, TPMS yapılarında eşyönsüzlük oluşturmaya yönelik çalışmalar dahi oldukça kısıtlıdır. Bu araştırma alanlarının daha yüksek performanslı sürekli periyodik yapılara kapı aralayacak olması mümkündür. Bu tezde, $\beta$ ve koşullu otokodlayıcıların regresyon ağları ile entegrasyonuyla çeşitli TPMS yapıları arasındaki gizli uzay incelenmektedir. Bu çalışmalar doğrultusunda ara değer hesabıyla gizli uzay keşfi ve porozite ile yönlü elastik modülden oluşan özellik vektörlerine yönelik tersine tasarım yöntemleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lattice structures of different varieties are widely used in additive manufacturing to achieve lightweight and use-case-specific structures. While extensive literature exists for the generation of new truss lattices for targeted property design via the use of variational autoencoders, no such work exists for triply periodic minimal surfaces (TPMS). Moreover, a very limited literature exists on inducing anisotropy on TPMS, which leaves an unexplored research area that could result in better-performing continuous periodic structures. Through the use of $\beta$ and conditional variational autoencoders with different means of regressor integration, this thesis explores the latent design space between various TPMS lattices and proposes different solutions for exploration through interpolation as well as inverse design of the porosity and directional elastic moduli.