Comparative life cycle assessment of plastic (PET), glass, and aluminum cans for soft drink packaging in accordance with the transition to decarbonisation and pollution prevention principles
Karbonsuzlaşmaya geçiş ve kirliliğin önlenmesi ı̇lkeleri doğrultusunda gazlı içecek ambalajları için plastik (PET) ve cam şişeler ve alüminyum tenekelerin karşılaştırmalı yaşam döngüsü değerlendirmesi
  1. Tez No: 982572
  2. Yazar: MASİS CAN BEDUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Environmental Engineering, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Ambalaj malzemelerinin günlük hayatımızda ve endüstriyel olarak birçok kullanım alanı vardır. Bunlardan biri de gazlı içecek ambalaj ürünleridir. Hem Türkiye'de (yerel olarak) hem de AB'de ambalajla ilgili yönetmelikler, direktifler ve politikalar döngüsel ekonomi ve AB Yeşil Mutabakatı ilkelerine göre güncellenmiştir. YDA beşikten mezara yaklaşımıyla ilişkilendirilse de, bu kavram döngüsel ekonomi yaklaşımı altında ele alındığında beşikten beşiğe yaklaşımı da benimsenebilir. Bu nedenle Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim (SKH-12), YDA ile doğrudan ilişkilendirilmesi gereken bir noktadır. Bu çalışmanın temel amacı, gazlı içecek ambalajları için PET, cam ve alüminyum ambalaj ürünlerinin çeşitli senaryolar üzerinde YDA gerçekleştirerek karbonsuzlaşma, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri dönüştürülmüş içerik hedeflerini dikkate alarak çevresel çıktıları yorumlamaktır. Senaryo geliştirme sırasında AB Yeşil Mutabakatı, döngüsel ekonomi ve Paris Anlaşması hedefleriyle birlikte ilişkilendirilebilir yaklaşımlar gerçekleştirilmiştir. Başlangıçta, sadece tüketici öncesi aşama için, 2020 temel senaryo olarak belirlenmiştir, yani seçilen malzemelerin üretimi için geri dönüştürülmüş içerik dahil edilmemiştir ve ilgili yılın elektrik üretim verileri kullanılmıştır. 2035 ve 2053 yılları için yenilenebilir elektrik payının artmasıyla, seçilmiş proseslerde elektrifikasyon ve geri dönüştürülmüş içerik uygulaması sağlanarak hem üretim aşamasını hem de yeniden kullanım ve geri dönüşümü destekleyerek ürünün tüketim sonrası aşamalarını iyileştirmek hedeflenmiştir. Seçilen etki kategorileri bağlamında tez, her bir ürünün üretim aşaması için geri dönüştürülmüş içerik, elektrifiye edilmiş prosesler ve yenilenebilir elektrik kullanımının uygun koşullar altında olumlu yönleri olduğu sonucuna varmıştır. Yenilenebilir elektrik üretimi ve elektrifikasyon süreçlerinde gerekli verimlilik ve yeniden tasarım noktalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeniden kullanım süreci (özellikle cam için), yıkama (aynı zamanda geri dönüşümde de uygulanan) süreçlerinde su tüketimini iyileştirerek birincil kaynak tasarrufu ve enerji verimliliği açısından teşvik edilebilir. PET için yeniden kullanım aşaması ise daha çevre dostu görünse de tüketim sırasında sağlık endişeleri ve ürün dayanıklılığı bağlamında ele alınması gerekir. Ancak alüminyumda olduğu gibi PET için de geri dönüşüm, yeniden üretime kıyasla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Packaging materials have numerous applications in our daily lives and in industry. One of them is soft drink packaging products. Both in Turkey (locally) and the EU, packaging-related regulations, directives, and policies have been updated in accordance with circular economy and the EU Green Deal principles. Although LCA is associated with the cradle-to-grave approach, when considering this concept under the circular economy approach, the cradle-to-cradle approach can also be adopted. Therefore, Sustainable Consumption and Production (SDG 12) is a point that needs to be related to Life Cycle Assessment (LCA). The primary objective of this study is to assess the environmental outcomes associated with decarbonization, reuse, recycling, and recycled content targets by conducting a Life Cycle Assessment (LCA) across various scenarios for soft drink packaging of PET, glass, and aluminum. During scenario development, relatable actions were taken together with the EU Green Deal, circular economy, and Paris Agreement targets. Initially, only for the pre-consumer stage, 2020 was set as the baseline scenario, i.e., for the production of the selected materials, less renewable energy and no recycled content were considered. With the increasing share of renewable electricity, 2035 and 2053 were targeted to improve both the pre-consumer stage by applying electrified systems and recycled content, and the post-consumer stage by supporting reuse and recycling. In the context of the selected impact categories, the thesis concluded that for the pre-consumer stage of each product, the use of recycled content, electrified processes and renewable electricity have favorable aspects under proper conditions. Attention must be paid to the necessary efficiency and redesign points in renewable electricity generation and electrification process. In the post-consumer stage, the reuse process (especially for glass) can be promoted in terms of primary resource savings and energy efficiency by improving water consumption in the washing (also applied in recycling) processes. While the reuse stage for PET sounds more environmentally friendly but needs to be considered in the context of health concerns and product durability during consumption, but as well as the aluminum, recycling for PET must be supported compared to their remanufacturing.