Bazı tıbbi aromatik bitkilerin konvektif ve dondurularak kurutulması: Örneklerin deneysel karşılaştırılması
Convecti̇ve and freeze-dryi̇ng of selected medi̇ci̇nal andaromati̇c plants: An experi̇mental compari̇son
  1. Tez No: 982594
  2. Yazar: HİLAL GEÇTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Yozgat ve Kasatamonu illerinden toplanan Gilaburu (Viburnum opulus), Karamuk (Berberis crataegina), Mayasıl (Ajuga reptans), Ispıt (Trachystemon orientalis) ve Kabalak (Petasites hybridus) gibi tıbbi ve aromatik bitkiler üzerinde sıcak havalı ve dondurarak kurutma yöntemleri uygulanmıştır. Amaç; raf ömrünü uzatmak, erken çürüme ve bozulmayı önlemek, aynı zamanda bitkilerin içerdiği faydalı aroma, vitamin ve mineralleri korumaktır. Kurutma sürecinde nem oranı (MR) ve kurutma hızı (DR) dikkate alınarak yöntemler karşılaştırılmış, dondurarak kurutma sırasında kütle kayıpları belirlenmiş ve kurutma kinetiği modelleri oluşturulmuştur. Elde edilen deneysel veriler MATLAB programında işlenmiş ve literatürde yaygın kullanılan sekiz farklı kinetik kurutma modeli üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Analizler sonucunda, Gilaburu, Karamuk, Mayasıl, Ispıt ve Kabalak için en düşük khikare (X²) ve tahmini standart hata (RMSE) değerleri sırasıyla 5,78x10⁻⁵–0,006381; v 1,055x10⁻⁴–0,01027; 6,79x10⁻⁶–0,002607; 9,929x10⁻⁶–0,00315 ve 8,07x10⁻⁶– 0,002842 olarak bulunmuştur. Ayrıca, korelasyon katsayısı (R²) değerleri sırasıyla 0,9997; 0,9993; 0,9999; 0,9999 ve 0,9999 şeklinde hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre, en uygun kurutma modelleri Gilaburu için Difüzyon, Karamuk için Wang ve Singh, Mayasıl için Difüzyon, Ispıt için Page ve Kabalak için Difüzyon modeli olarak belirlenmiştir. Sıcak havalı kurutma deneyleri 30°C, 40°C, 50°C, 60°C ve 70°C'de gerçekleştirilmiş; su aktivitesi, renk değişimleri ve kurutma süresi açısından en iyi sonuçların 40°C'de elde edildiği tespit edilmiştir. Taze ürünlerde yüksek olan su aktivitesi (0,932–0,983 aralığında), kurutma sonunda 0,301–0,396 seviyelerine düşürülmüş ve literatürde kabul gören 0,6 değerinin altına indirilmiştir. Ayrıca renk analizi çalışmaları sonucunda L* (parlaklık), a* (kırmızı-yeşil), b* (sarı-mavi), C* (kroma değeri), ΔE (toplam renk değişimi) ve BI (kahverengileşme indeksi) değerleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bu beş tıbbi ve aromatik bitkinin dondurarak ve sıcak havalı kurutma yöntemleri ile etkin şekilde muhafaza edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hot-air and freeze-drying methods were applied to medicinal and aromatic plants collected from Yozgat and Kastamonu provinces, namely Gilaburu (Viburnum opulus), Karamuk (Berberis crataegina), Mayasıl (Ajuga reptans), Ispıt (Trachystemon orientalis), and Kabalak (Petasites hybridus). The main objective was to extend shelf life, prevent early decay and spoilage, and preserve beneficial aromas, vitamins, and minerals contained in these plants. Moisture ratio (MR) and drying rate (DR) were compared between methods, mass losses were determined during freezedrying, and drying kinetic models were established. Experimental data were processed using MATLAB, and eight commonly used kinetic drying models from the literature were evaluated. The lowest chi-square (X²) and root mean square error (RMSE) values obtained for Gilaburu, Karamuk, Mayasıl, Ispıt, and Kabalak were 5.78×10⁻⁵– 0.006381; 1.055×10⁻⁴–0.01027; 6.79×10⁻⁶–0.002607; 9.929×10⁻⁶–0.00315; and 8.07×10⁻⁶–0.002842, respectively. The correlation coefficient (R²) values were vii calculated as 0.9997, 0.9993, 0.9999, 0.9999, and 0.9999, respectively. Accordingly, the most suitable drying models were identified as Diffusion for Gilaburu, Wang and Singh for Karamuk, Diffusion for Mayasıl, Page for Ispıt, and Diffusion for Kabalak. Hot-air drying experiments were conducted at 30°C, 40°C, 50°C, 60°C, and 70°C. The best results regarding water activity, color changes, and drying duration were achieved at 40°C. The high water activity of fresh products (ranging from 0.932 to 0.983) was reduced to low levels (0.301–0.396) after drying, which are below the accepted threshold of 0.6 in the literature. Furthermore, color analysis determined the values of L* (lightness), a* (red-green), b* (yellow-blue), C* (chroma), ΔE (total color difference), and BI (browning index). In conclusion, it was determined that these five medicinal and aromatic plants can be effectively preserved through freeze-drying and hot-air drying methods.