U14 basketbol oyuncularında deselerasyon antrenmanının şut yüzdelerine etkilerinin incelenmesi
The effects of deseleration training on shooting percentages in U14 basketball players
  1. Tez No: 982615
  2. Yazar: ÖYKÜ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, U14 basketbol oyuncularında deselerasyon antrenmanının şut yüzdelerine etkilerini incelemektir. Bu çalışma Mersin ilindeki 2024-2025 yılı U14 kızlar kategorisinde aktif olarak müsabakalara katılan basketbolcu (kontrol grubu: n=8, deney grubu: n=7) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ön test ve son test, deney ve kontrol gruplu klasik deneysel desen kullanılarak yapılmıştır. 8 hafta boyunca deney grubuna basketbol antrenman programlarına ek olarak deselerasyon antrenman programı (25 dk) uygulanmış, Kontrol grubu ise düzenli olarak basketbol antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırmada, deselerasyon becerisi ölçümü için 505 çeviklik testi ve şut yüzdelerini ölçmek için deselerasyon yapılan dinamik şut testleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde deselerasyon antrenmanının çeviklik ve farklı şut performansı göstergeleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla klasik ve Bayesçi istatistiksel yaklaşımlar birlikte kullanılmıştır. Ayrıca Frekansçı analizlere ek olarak, aynı modeller için Bayesçi bağımsız örneklem t-testleri yürütülmüş ve sonuçlar logBF10 değerleri ile raporlanmıştır ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; deney ve kontrol grupları karşılaştırılmış, deselerasyon antrenman programının özellikle koşu üzeri şut ve perde sonrası toplu şut performansında istatistiksel olarak anlamlı (Sırasıyla, (t(13) = 3,413, p = 0,005) ve t(13) = 2,650, p = 0,020) iyileşme sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, 505 çeviklik testi sonuçlarında deney grubunda belirgin bir gelişme (p = 0,001) kaydedilirken, kontrol grubunda benzer bir ilerleme tespit edilmemiştir. Diğer taraftan, kat sonrası şut, hareketli dribbling sonrası şut ve stepback şut performanslarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p0,05). Sonuç olarak, deselerasyon antrenmanlarının basketbol oyuncularında çevikliği, koşu üzeri şut ve perde sonrası toplu şut performansını anlamlı derecede iyileştirdiği tespit edilmiş olup, bu sonuçlar doğrultusunda kapsamlı ve geniş örneklemli çalışmalara önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of deceleration training on shooting percentages in U14 girls basketball players. This study was conducted on basketball players (control group: n=8, experimental group: n=7) actively participating in competitions in the U14 girls' category in Mersin province during the 2024-2025 season. A classic experimental design with pre-test and post-test, experimental and control groups was employed in the research. For 8 weeks, in addition to regular basketball training programs, a deceleration training program (25 min) was applied to the experimental group, while the control group continued with regular basketball training. In the study, the 505 agility test was used to measure deceleration skill, and dynamic shooting tests performed after deceleration were used to measure shooting percentages. To analyze the data and examine the effect of deceleration training on agility and different shooting performance indicators, both classical and Bayesian statistical approaches were used. In addition to frequentist analyses, Bayesian independent samples t-tests were conducted for the same models, and the results were reported with logBF10 values; the significance level was accepted as p < 0,05. According to the findings; the experimental and control groups were compared, and it was observed that the deceleration training program provided a statistically significant improvement specifically in running jump shot and off-the-dribble shot performance after a screen (t(13) = 3,413, p = 0,005 ; t(13) = 2,650, p = 0,020, respectively). Furthermore, a significant improvement (p = 0,001) was recorded in the 505 agility test results for the experimental group, while no similar progress was detected in the control group. On the other hand, no statistically significant difference was observed between the groups in terms of jump shot after a cut, shot after moving dribble, and stepback shot performance (p >0,05). In conclusion, it was found that deceleration training significantly improved agility, running-off shooting, and screen-off shooting performance in basketball players, and these results suggest further comprehensive studies with larger sample sizes.