Çevrimiçi radikalleşme ve DEAŞ (ISIS) Terör Örgütü özelinde cihat gelinleri
Online radicalization and brides of jihad in the context of (DEAŞ) ISIS Terrorist Organization
  1. Tez No: 982616
  2. Yazar: YAVUZ AĞRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital çağın dönüşüm dinamikleri doğrultusunda şekillenen çevrimiçi radikalleşme süreçlerini,“cihat gelinleri”olgusu ekseninde incelemektedir. Özellikle dijital platformların sunduğu yapısal olanaklar ve etkileşim biçimleri çerçevesinde; kadınların radikal söylemler ile süreçlere konu olmaları ve“dijital cihat”ağının bir parçası haline gelmeleri analiz edilmektedir. Çalışma, yeni medya disiplininin kuramsal bağlamı içinde çevrimiçi kimlik inşası, sosyal medya temsilleri ve dijital propaganda kavramları ekseni etrafında ele alınmıştır. Cihat gelinlerinin, şiddet içeren ideolojilerin pasif aktörleri olmaktan çıkarak, aktif öznelere dönüşmeleri çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur. Evlilik vaadiyle örgüte katılım, dini romantizm, dijital şehadet anlatıları ve cennet vaatleri gibi temalar terör örgütlerinin kadınlara yönelik medya stratejileri bağlamında incelenmiştir. DEAŞ terör örgütü özelinde Rumiyah ve Dabiq gibi propaganda dergileri, sosyal medya mecraları, şifreli mesajlaşma uygulamaları ve arkadaşlık platformları üzerinden yürütülen radikalleşme mekanizmaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi ekseninde yapılandırılan çalışmadan elde edilen veriler, güvenlik raporları ve ulusal/uluslararası kurumsal belgelerle doğrulanmak suretiyle analiz edilmiş, medya içerikleri çalışmayı zenginleştirmek amacıyla kullanılmıştır. Cihat gelinlerinin dijital mecralardaki temsili, güvenlik perspektifi yanında sosyolojik, psikolojik ve kültürel boyutları kapsayacak şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın bulguları, çevrimiçi radikalleşmenin kadınlar açısından ideolojik yönelimden öte; yaşama ilişkin bir anlam arayışı, toplumsal dışlanmaya karşı bir cevap ve sosyal alanlarda görünür özneler olma gibi süreçler etrafında şekillendiğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda çalışma; medya politikalarının, denetim mekanizmalarının ve dijital etik tartışmalarının yeniden yapılandırılması gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores online radicalization in the digital age, focusing on the phenomenon of“jihadi brides.”It analyzes how women are drawn into radical ideologies and networks through the structural opportunities and interactive nature of digital platforms. Drawing on key concepts from new media studies-online identity formation, social media representation, and digital propaganda-the research examines how jihadi brides evolve from passive followers to active agents. Central themes include marriage promises, religious romanticism, digital martyrdom narratives, and paradise imagery within terrorist media targeting women. Using ISIS as a case study, the analysis investigates radicalization mechanisms through propaganda magazines such as Rumiyah and Dabiq, as well as social media, encrypted messaging, and dating applications. Employing qualitative methods, the study integrates national and international security reports and official documents, supported by media content analysis. The digital representation of jihadi brides is assessed from security, sociological, psychological, and cultural perspectives. Findings reveal that online radicalization for women is not solely ideological but also linked to meaning-seeking, social exclusion, and the pursuit of visibility in public life. The study concludes by emphasizing the need to reconsider media governance, digital control systems, and ethical frameworks to counter online extremism.