Doğrusal kesme makinesi ile deneysel çalışmalar yaparak makine kazı verimliliğinin analizi
Analysis of machine excavation efficiency by experimental studies with linear cutting machine
- Tez No: 982624
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KEMAL ÖZFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
Özet
Artan nüfus ve yoğunlaşan trafik ile şehir ve şehirlerarası kara trafiğini azaltmak açılacak olan tüneller ile azaltılabilir. Bu durumda tünel açma yöntemleri ve tünel açmada kullanılan kazı mekaniği oldukça önem kazanmaktadır. Kazı mekaniği deneyleri özellikle tünel makinesi seçiminde oldukça önemlidir. Özellikle kazı makinelerinin kazı performans tahmin deneylerini bulmak doğru makine seçimlerini yapmak verimli ve hızlı kazı yapmayı sağlayacaktır. Tez çalışmasında dizayn edilen doğrusal kazı makinesi ve kazı mekaniği deneyleri ele alınmıştır. Doğrusal kazı makinesi dizayn edilmiş ancak yazılımın tamamlanmaması sebebiyle kazı mekaniği deneyleri araştırmacıların verdiği yaklaşım formüller üzerinden hesap edilmiştir. Yapılan kaya mekaniği deneylerinden kazı mekaniği deneyleri kullanılarak kazı makineleri performansları hesaplanmıştır. Çalışılan sahada kazı aşamasına başlandığında kazı yapılacak makineler ile elde edilecek anlık kazı performans hesaplamaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing population and intensifying traffic, city and intercity land traffic can be reduced by tunnels to be opened. In this case, tunneling methods and excavation mechanics used in tunneling become very important. Excavation mechanics experiments are very important especially in tunnel machine selection. In particular, finding excavation performance prediction tests of excavation machines and making the right machine choices will ensure efficient and fast excavation. In the thesis study, designed linear excavation machine and excavation mechanics experiments were discussed. A linear excavation machine was designed, but since the software was not completed, excavation mechanics experiments were calculated based on the approximation formulas given by the researchers. The performances of excavation machines were calculated using excavation mechanics tests from the rock mechanics tests. Instant excavation performance calculations to be obtained with the machines to be excavated when the excavation phase begins in the working area are given.