Tufanbeyli linyit havzası birimlerinin dayanım anizotropisi özelliklerinin araştırılması
Investigation of strength anisotropy properties of tufanbeyli lignite basin units
- Tez No: 982647
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Tufanbeyli havzası ana linyit birimi içerisinde dört farklı blok seviyesinde kayma direnci anizotropisi, kesme kutusu deneyleri ile araştırılmıştır. Linyit bloklarında, tabaka düzlemlerine paralel (β = 0°), dik (β = 90°) ve 30°, 45°, 60° açılarla alınmış yönelimli numuneler üzerinde doğrudan kesme deneyleri gerçekleştirilmiş ve kayma direnci parametrelerindeki değişimler nicel olarak belirlenmiştir. Elde edilen kayma gerilmesi (τ) – normal gerilme (σₙ) ilişkileri, Mohr–Coulomb yenilme kriteri esas alınarak değerlendirilmiş; pik (c, φ) ve artık (cᵣ, φᵣ) koşullar için drenajsız (toplam gerilme) koşullara karşılık gelen kayma direnci parametreleri hesaplanmıştır. Buna göre pik kohezyon değerleri (c ≈ 86–219 kPa) genel olarak β = 0° ve 30° yönelimlerinde minimum değerleri verirken, en yüksek değerler β = 90° yöneliminde elde edilmiştir. İçsel sürtünme açısı değerleri (φ ≈ 33–57°) yönelim açılarına göre farklılıklar göstermekte ancak bloklar arasında kohezyon kadar belirgin bir örüntü sunmamaktadır. Dört blok için ayrı ayrı anizotropik dayanım fonksiyonları tanımlanmış ve basamak şevleri için yapılan stabilite analizlerinde güvenlik katsayılarında izotrop koşullara göre artış olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle linyit birimi gibi tabakalı birimlerde kayma direnci davranışının yön bağımlı olduğu ve jeoteknik tasarımlarda birimlerin mühendislik davranışını ortamı daha doğru temsil etmesi bakımından anizotropinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the shear strength anisotropy of the main lignite unit in the Tufanbeyli Basin was investigated by direct shear (shear box) tests performed on four block samples. From each lignite block, oriented specimens were prepared with the shear plane parallel (β = 0°), perpendicular (β = 90°) and inclined at 30°, 45° and 60° to the bedding planes, and changes in shear strength parameters were quantified. The relationships between shear stress (τ) and normal stress (σₙ) obtained from the tests were evaluated on the basis of the Mohr–Coulomb failure criterion, and peak (c, φ) and residual (cᵣ, φᵣ) shear strength parameters were derived under undrained (total stress) conditions. Peak cohesion values (c ≈ 86–219 kPa) generally reach their minimum at β = 0° and 30°, whereas the highest values occur at β = 90°. The internal friction angle (φ ≈ 33–57°) varies with orientation angle, but does not exhibit as clear a pattern between blocks as the cohesion. For each block, individual anisotropic strength functions were defined, and representative bench slope stability analyses showed that the factors of safety obtained with the anisotropic strength definition are significantly higher than those computed using an isotropic c–φ pair. The results demonstrate that the shear strength behaviour of lignite, as a bedded rock, is sensitive to orientation, and that incorporating anisotropy into geotechnical design is essential for a realistic representation of the engineering performance of such units.