Suriye uyruklu geçici koruma statüsü ile Türkiye'de yaşayan erkeklerin toplumsal cinsiyet algıları: İstanbul örneği
Gender perceptions of men with temporary protection status in Turkey: The case of Istanbul
  1. Tez No: 982646
  2. Yazar: DİLEM İGDE YUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA KAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma,“Suriye Uyruklu Geçici Koruma Statüsü ile Türkiye'de Yaşayan Erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Algıları: İstanbul Örneği”başlıklı yüksek lisans tezi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 18-50 yaş arasındaki, evli ve en az 5 yıldır Türkiye'de yaşayan Suriyeli erkeklerin toplumsal cinsiyet algıları ve bu algıların dönüşümü değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, Suriyeli erkeklerin toplumsal cinsiyet algılarının Suriye'deki yaşam koşulları ile Türkiye'deki deneyimler bağlamında nasıl şekillendiğini ve göç sürecinin bu algılar üzerindeki etkisini anlamaktır. Bu kapsamda, göçün toplumsal cinsiyet rollerindeki dönüşümle doğrudan ilişkisi incelenmiştir. Araştırma, nitel bir yaklaşımla yürütülmüş ve 22 Suriyeli erkekle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılara, amaçlı örneklem ve kartopu yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Görüşmelerin analizi için“MAXQDA Analytics Pro 2020”programı kullanılmış ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, sosyo-demografik verilerin yanı sıra beş ana tema etrafında yapılandırılmıştır: Göç ve Toplumsal Normların Dönüşümü, Erkeklik ve Toplumun Erkeklerden Beklentileri, Makbul Kadın ve Kadından Beklentiler, Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Kalıpları, ve Aile ve Evlilikte Cinsiyet Rolleri ve Toplumsal Beklentiler. Araştırma bulguları, Türkiye'ye göç ile birlikte toplumsal cinsiyet algılarında sınırlı bir dönüşüm yaşandığını göstermiştir. Bu dönüşüm özellikle Türkiye'de eğitim alan genç erkeklerde belirginleşmiştir. Ancak bazı erkeklerin bu dönüşümü egemenliklerini kaybetme endişesiyle karşıladığı ve bu nedenle değişime direndiği tespit edilmiştir. Bulgular, geçicilik algısının ötesine geçilerek sosyal hizmet faaliyetlerinde daha fazla erkekle çalışılması ve toplumsal cinsiyet faaliyetlerine erkeklerin de dahil edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, kadınların istihdamını destekleyecek meslek edindirme projeleri ve çocuk bakımı konusunda kreş desteği gibi uygulamaların artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted as part of the master's thesis titled“Gender Perceptions of Men with Temporary Protection Status in Turkey: The Case of Istanbul.”The study evaluates the gender perceptions of Syrian men aged between 18 and 50, who are married and have been living in Turkey for at least five years, as well as the transformation of these perceptions. The primary aim of the research is to understand how the gender perceptions of Syrian men are shaped within the context of their experiences in Syria and Turkey, and how the migration process has influenced these perceptions. In this regard, the study explores the direct relationship between migration and the transformation of gender roles. The research was carried out using a qualitative approach, with in-depth interviews conducted with 22 Syrian men. Participants were reached through purposive sampling and snowball sampling methods. The data obtained were analyzed using the thematic analysis method with the assistance of the software“MAXQDA Analytics Pro 2020.”The findings are structured around socio-demographic data and five main themes: Transformation of Migration and Social Norms, Masculinity and Societal Expectations of Men, The Ideal Woman and Expectations of Women, Gender Patterns in Working Life, and Gender Roles and Expectations in Family and Marriage. The findings reveal that migration to Turkey has led to a limited transformation in gender perceptions, which is particularly evident among younger men receiving education in Turkey. However, some men view this transformation as a threat to their dominance and resist the changes. The study emphasizes the need to move beyond the perception of temporariness by involving more men in social service activities and integrating them into gender-related initiatives. Additionally, the study suggests that employment projects supporting women's participation in the workforce should focus on vocational training and include childcare support, such as access to free daycare services.