Nano kirişlerin eğilme analizi için alternatif yöntemlerin araştırılması
An investigation on the alternative methods for the bending analysis of nanobeams
- Tez No: 982649
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH TEMEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD RESHAD NOORI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, nano ölçekli kirişlerin farklı yükleme tipleri ve sınır koşulları altındaki statik davranışları incelenmiştir. Sınır değer problemlerinin çözümü için Eringen'in yerel olmayan elastisite teorisine dayalı olarak Tamamlayıcı Fonksiyonlar Yöntemi (TFY) kullanılmıştır. Doğrusal elastik ve homojen malzemeler dikkate alınarak Euler–Bernoulli ve Timoshenko kiriş teorileri için formülasyonlar yapılmıştır. Ele alınan problemler, üniform, trapez, parabolik ve sinüzoidal statik yükler altında çözülmüştür. Deplasman, kesme kuvveti ve moment ifadeleri üzerinden yapılan analizlerde, kiriş boyut parametrelerinin, yükleme türünün ve sınır koşullarının davranış üzerinde belirleyici olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, üniform ve trapez yüklerin en yüksek deplasman değerlerini, sinüzoidal yükün ise en düşük deplasman değerlerini ürettiğini göstermiştir. Parabolik yükleme, özellikle μ katsayı değişimlerine karşı daha duyarlı bir davranış sergilemiştir. Ayrıca, Euler–Bernoulli ve Timoshenko teorilerinin benzer eğilimler sunduğu; ancak kayma deformasyonlarının hesaba katılması nedeniyle Timoshenko teorisinde daha yüksek deplasman değerleri elde edildiği görülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgular, literatürdeki sonuçlarla uyum göstermekte ve yöntemin doğruluğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the static behavior of nanoscale beams under different loading types and boundary conditions is investigated. The Complementary Functions Method (CFM) is employed to solve the boundary value problems formulated according to Eringen's nonlocal elasticity theory. The formulations are developed based on the Euler–Bernoulli and Timoshenko beam theories, assuming linear elastic and homogeneous material behavior. The considered problems are analyzed under uniform, trapezoidal, parabolic, and sinusoidal static loads. Analyses performed using the displacement, shear force, and moment expressions revealed that the beam size parameters, loading type, and boundary conditions play a decisive role in the overall structural response. The results indicate that uniform and trapezoidal loadings produced the highest displacement values, while the sinusoidal loading resulted in the lowest. Parabolic loading exhibits a more sensitive response, particularly to variations for μ coefficients. Furthermore, both Euler–Bernoulli and Timoshenko theories presented similar trends; however, higher displacement values are obtained with the Timoshenko theory due to the inclusion of shear deformation effects. The findings of this study are in good agreement with the results reported in the literature, thereby confirming the validity and accuracy of the proposed method.