Farklı tip agregaların beton agregası olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the usability of different aggregate types as concrete aggregates
  1. Tez No: 982653
  2. Yazar: MUTLUHAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı tipteki agregaların fiziksel ve mühendislik özellikleri ile beton içinde kullanılabilirliklerini belirlemek amacıyla yapılan agrega deneyleri ile birlikte betonun 7 ve 28 günlük basınç dayanımları incelenmiştir. Antalya Topsurlar bölgesinden kireçtaşı, Ankara Gölbaşı bölgesinden trakit ve Çorum Alaca bölgesindeki gabro taş ocaklarından alınan numuneler üzerinde kırma ve eleme işlemi geçirildikten sonra elde edilen agrega numuneleri üzerinde özgül ağırlık, su emme, ince madde oranı, metilen mavisi, los angeles, sülfat ile dayanıklılık tayini ve alkali silika reaktivitesi tayini deneyleri yapılarak agregaların fiziko – mekanik ve mühendislik özellikleri ortaya konulmuştur. Çalışma yapılan farklı tipteki agrega numuneleri üzerinde aynı oranlarda su/çimento, kimyasal katkı ve hava sürükleyici kullanılarak üçer adet küp numune dökülerek betonun 7 ve 28 günlük basınç dayanımları karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre üretilen betonların 7 ve 28 günlük basınç dayanımları karşılaştırıldığında betonda en yüksek dayanımı Çorum Alaca bölgesinden alınan gabro agregalarından yapılan betonun verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and engineering properties of different types of aggregates and their suitability for use in concrete were evaluated through aggregate tests, along with an assessment of the 7-day and 28-day compressive strengths of concrete. Aggregate samples were obtained from limestone in the Antalya Topsurlar region, trachyte from the Ankara Gölbaşı region, and gabbro from the Çorum Alaca region. After undergoing crushing and screening processes, the aggregates were tested for specific gravity, water absorption, fines content, methylene blue value, Los Angeles abrasion, sulfate resistance, and alkali–silica reactivity to determine their physico-mechanical and engineering characteristics. Concrete mixtures were produced using identical water-cement ratios, chemical admixtures, and air-entraining agents for each aggregate type, and three cube specimens were cast from each mixture to evaluate 7-day and 28-day compressive strengths. According to the test results, the highest compressive strength at both 7 and 28 days was achieved in concretes produced with gabbro aggregates sourced from the Çorum Alaca region.