Production of artificial aggregate incorporating washing aggregate sludge and its utilization in concrete
Agrega yıkama çamuru içeren yapay agrega üretimi ve betonda kullanımı
  1. Tez No: 746184
  2. Yazar: HAKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnşaat sektörünün dinamizmi atık malzeme miktarında önemli artış ve doğal kaynakların ciddi oranda tüketilmesi gibi iki ana çevresel problem yaratmaktadır. Bu nedenle, çimento kullanımını azaltmaya yönelik yenilikçi çözümler bulmak veya doğal kaynakları korumaya yönelik farklı stratejiler geliştirmek gerekmektedir. Agregaların beton hacminin yaklaşık %75'ini oluşturması sebebi ile atık malzemelerin yüksek oranlarda geri dönüştürülebilmesi için son yıllarda beton üretiminde yapay agregaların kullanımı üzerine araştırılmalar yoğunlaşmıştır. Ancak, bu araştırmalar genel olarak uçucu külün (UK) yapay agrega (YA) üretiminde kullanımına odaklanmıştır. Agrega yıkama çamuru (AYÇ) agregaların ocakta üretimi ve sonrasında sınıflanması ile ortaya çıkan atık bir malzemedir. Bu nedenle, bu tezin öncelikli amacı, AYÇ'yi verimli bir şekilde kullanarak yapay agrega üretmek ve betonun performansına etkilerini değerlendirmektir. Peletleme işleminden sonra YA üretimi için hem sinterleme hem de soğuk bağlama teknikleri kullanılmıştır. Kurutulmuş ve öğütülmüş AYÇ (
Özet (Çeviri)
The dynamism of the construction industry is responsible for two main environmental problems: the significant increase in the amount of waste materials and the significant consumption of natural resources. Therefore, it is essential to find innovative solutions that can minimize the use of cement or to develop other strategies to preserve natural resources. Since aggregates cover approximately 75% of the concrete volume, the use of artificial aggregate (AA) in concrete production has been investigated in recent years by utilizing waste materials at considerably high ratios, and these studies have generally used fly ash (FA) as the major component to produce AAs. Washing aggregate sludge (WAS) is a waste material generated during the production and classification of aggregate in the quarries without being utilized. Therefore, the primary purpose of this thesis is to efficiently use this WAS waste to manufacture AA and to evaluate its effect on the concrete properties. After the agitation (pelletization) process, both sintering and cold-bonding techniques were employed for the AA production. The dried and ground WAS (