Gazaltı kaynak yönteminde kaynak parametreleri optimizasyonu
Optimization of welding parameters in mig/mag welding method
- Tez No: 982652
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayileşmenin ortaya çıkmasından sonra küresel rekabette etken rol oynayan ülkeler incelendiğinde nihai ürünlerini diğer ülkelerden ve sürekli aynı kalitede, daha düşük maliyetli, daha yüksek verimle üretimini başaran ülkelerin öne çıktığı görülmektedir. Bu ülkelerin üretim prosesleri incelendiğinde başarılarının ana etkeninin Ar-Ge yatırımları ile teknolojik gelişmeleri üretim hatlarına etkin olarak uygulamaları ve süreklilik sağlamaları görülmektedir. Bu tez çalışması ile ülkemizdeki kaynaklı imalat sanayinin etkin olarak kullanıldığı tüm sektörlerde gemi sanayi, otomotiv ve yan sanayi, makine ve ekipman imalat sanayi, basınçlı kap imalat sanayi, endüstriyel ve enerji tesisi kurulumu vb sektörlerde ağırlıklı (%70-75) olarak kullanılan MAG Gazaltı kaynak yöntemindeki teknolojik gelişmelerin -kaynak makinaları, kaynak sarf malzemeleri ve kaynak prosesleri- açısından üretim yöntemlerinde aktif olarak kullanılması ile üretim hızında, üretim maliyetinde, üretim kalitesinde elde edilecek yararların deneysel olarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede ülkemizdeki kaynaklı imalatın kullanıldığı tüm sektörlerde üretim ve üretimde kullanılan enerji maliyetlerinde ciddi oranda iyileştirme, üretim hızında ve üretim kalitesinde ciddi oranda iyileştirme ile hem küresel pazarlara daha rekabetçi hem de yüksek adetli ürün sunma imkânı yaratacak etkin olarak yararlanılacak kaynak yaratılmaya çalışılmıştır. Düşük maliyetli, yüksek kaliteli ve yüksek adetli nihai ürün üretim yöntemi.
Özet (Çeviri)
When the countries that play an active role in global competition after the emergence of industrialization are examined, it is seen that the countries that produce their final products with higher quality, lower cost, higher efficiency and consistently the same quality than other countries come to the fore. When the production performances of these countries are examined, it is seen that the main factor of their success is the effective application of R&D investments and technological developments to their production lines and their continuity. In this thesis, the MAG Gas Welding method, which is mainly used (80%) in all sectors where the welded manufacturing industry is used effectively in our country, in the shipyards, automotive and sub-industry, machinery and equipment manufacturing industry, pressure vessel manufacturing industry, industrial and energy plant installation, etc. With the active use of technological developments in production methods, it is aimed to experimentally determine the benefits to be obtained in production speed, production cost and production quality. In this way, in all sectors where welded manufacturing is used in our country, significant improvement in production and energy costs used in production, significant improvement in production speed and production quality, and an effort to create resources that will create the opportunity to offer both more competitive and high-volume products to global markets. A low-cost, high-quality and high-volume final product production method.