Kronik böbrek hastalığı olan çocuklarda bağırsak mikroflorası ile anemi ve inflamatuvar belirteçler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between gut microbiota, anemia, and inflammatory markers in children with chronic kidney disease
- Tez No: 982666
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH), üremik toksinlerin birikimiyle sistemik inflamasyona ve çoklu organ disfonksiyonuna yol açan ciddi bir sağlık sorunudur. Renal anemi ise özellikle çocuk hastalarda morbidite, mortalite ve yaşam kalitesinde belirgin düşüşe neden olan bir komplikasyonudur Son yıllarda, bağırsak mikrobiyotasındaki bozulmanın KBH'nin ilerlemesine, inflamasyonun artışına ve üremik toksin üretiminin artmasına katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, KBH'li çocuklardaki bağırsak mikrobiyotasındaki değişikliklerin , üremik toksinlerin ve inflamatuar belirteçlerin anemi parametreleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Hasta ve Yöntemler: Çalışmaya Marmara Üniversitesi SB Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Eylül 2022 -Ekim 2024 arasında Çocuk Nefroloji Polikliniği'nde takipli olan 52 kronik böbrek hastalığı tanısı olan ve aynı tarihlerde rutin kontrol için Hasta Çocuk Polikliniğine başvuran 31 sağlıklı çocuk alındı. Hastaların demografik bilgileri dosyalarından kayıt edildi. Antropometrik ölçümleri yapıldı. Anemi paramereleri, BUN, kreatinin, albümin , total protein , indoksil sülfat, p-kresol sülfat , CRP, IL-6 ve Il-10 değerleri ölçüldü. Gaitalarından mikrobiyota analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda KBH ve kontrol grupları yaş ve cinsiyet açsından benzerdi.KBH grubunda ortalama hastalık süresi 5.8 yıl olup, en sık etiyoloji CAKUT idi (%55.8). KBH'li çocukların kilo ve boy SDS değerleri anlamlı derecede düşük bulundu. KBH grubunda CRP (p=0.035), IL-6 indoksil sülfat düzeyleri anlamlı olarak yüksekti ve hemoglobin düzeyi anlamlı olarak düşüktü. GFH ile hemoglobin düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptandı. Bifidobacterium düzeyi KBH grubunda anlamlı şekilde düşüktü. Bifidobacterium ile indoksil sülfat arasında negatif korelasyon saptandı. Sonuç: Bu çalışmada, kronik böbrek hastalığı (KBH) olan çocuklarda sağlıklı kontrollere kıyasla anemi parametrelerinde düşüklük, inflamatuvar belirteçlerde (CRP, IL-6, IL-10) ve üremik toksinlerden indoksil sülfatta artış gözlendi. Mikrobiyota analizinde en baskın filum Firmicutes olup, filum düzeyinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Ancak Bifidobacterium cinsi bakteriler hasta grubunda anlamlı olarak azalmıştır. Mikrobiyota ile inflamasyon ve toksinler arasında çeşitli anlamlı korelasyonlar saptanmış; özellikle Firmicutes/Bacteroidota oranı ile IL-6 ve CRP düzeyleri arasında pozitif ilişki gösterilmiştir. Regresyon analizlerinde, KBH evresi ve süresinin hem anemi hem de inflamasyon üzerinde belirleyici olduğu bulunmuştur. Buna karşılık, inflamatuvar belirteçler ve üremik toksinlerin anemi parametreleriyle doğrudan ilişkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic kidney disease (CKD) is a serious health condition that leads to systemic inflammation and multi-organ dysfunction due to the accumulation of uremic toxins. Renal anemia is a major complication, particularly in pediatric patients, significantly contributing to increased morbidity, mortality, and reduced quality of life. Recent studies have demonstrated that disturbances in the gut microbiota contribute to CKD progression, increased inflammation, and elevated production of uremic toxins. This study aimed to investigate the effects of alterations in gut microbiota, uremic toxins, and inflammatory markers on anemia parameters in children with CKD. Materials and Methods: A total of 52 children diagnosed with CKD and followed at the Pediatric Nephrology Outpatient Clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between September 2022 and October 2024, along with 31 age- and sex-matched healthy children who visited the general pediatric outpatient clinic for routine check-ups during the same period, were included in the study. Demographic data were collected from medical records. Anthropometric measurements were performed. Anemia parameters, BUN, creatinine, albumin, total protein, indoxyl sulfate, p-Cresol sulfate, CRP, IL-6, and IL-10 levels were measured. Gut microbiota composition was analyzed from stool samples. Results: The CKD and control groups were similar in terms of age and sex. The mean disease duration in the CKD group was 5.8 years, with CAKUT being the most common etiology (55.8%). Children with CKD had significantly lower weight and height SDS values. CRP (p=0.035), IL-6, and indoxyl sulfate levels were significantly elevated in the CKD group, while hemoglobin levels were significantly lower. A positive correlation was observed between GFR and hemoglobin levels. The abundance of Bifidobacterium was significantly reduced in the CKD group, and a negative correlation was found between Bifidobacterium levels and indoxyl sulfate. Conclusion: İn this study, children with chronic kidney disease (CKD) showed decreased anemia parameters and increased levels of inflammatory markers (CRP, IL-6, IL-10) and the uremic toxin indoxyl sulfate compared to healthy controls. Microbiota analysis revealed that the dominant phylum in both groups was Firmicutes, with no significant differences observed at the phylum level. However, Bifidobacterium, a beneficial genus, was significantly reduced in the CKD group. Significant correlations were found between certain microbial taxa and inflammatory markers or toxins—particularly, a positive correlation between the Firmicutes/Bacteroidota ratio and IL-6 and CRP levels. Regression analyses indicated that CKD stage and disease duration were key factors influencing both anemia and inflammation. In contrast, inflammatory markers and uremic toxins were not directly associated with anemia parameters.